Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Budżet łatany z naszych kieszeni

Edyta Żyła

Zamrożenie płac w budżetówce, utrzymanie na dotychczasowym poziomie diet poselskich, a także podwyżki cen papierosów i alkoholu – to pomysły rządu na ratowanie przyszłorocznego budżetu państwa.

Mimo entuzjastycznych zapewnień o poprawiających się wskaźnikach gospodarczych rząd ma poważny kłopot z domknięciem planu finansowego na 2014 r. Dlatego w przygotowywanej właśnie ustawie okołobudżetowej zawarł zapisy, które mają pomóc w ocaleniu państwa przed zapaścią finansową.

Jedną z recept ma okazać się podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe o 5 proc. i alkohol etylowy aż o 15 proc. Oznacza to wzrost cen wysokoprocentowych trunków oraz papierosów. Podwyżki sięgnąć mogą nawet ok. 2 zł. Ale dodatkowe środki ze sprzedaży alkoholu i papierosów to nie wszystko – stabilizację finansową państwowej kasy ma zagwarantować także zamrożenie wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej. Pensje mają pozostać na poziomie z 2013 r. Podobnie, w przyszłym roku nie będzie zmian w funduszu świadczeń socjalnych oraz w wynagrodzeniach w sektorze finansów publicznych. Więcej nie zarobią szefowie tych jednostek, na podniesienie diet nie będą mogli także liczyć posłowie i senatorowie.

Ustawa okołobudżetowa wprowadziła także zmiany w przypadku dofinansowania do wynagrodzeń wypłacanych przez pracodawców osobom niepełnosprawnym – stawki będą niezależne od płacy minimalnej i wyniosą 480 zł, 960 zł i 1 920 zł, w zależności od stopnia niepełnosprawności osoby, na rzecz której będą wypłacane.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe