Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Zawirowania wokół polskiego

Jedna z firm przygotowujących polską elektrownię atomową ma problemy po skandalu związanym z domniemanymi malwersacjami przy budowie podobnej inwestycji w Bułgarii.

Dwóch byłych prezesów NEK – narodowego operatora energetycznego w Bułgarii – zostało zatrzymanych przez tamtejszą policję pod podejrzeniem popełnienia oszustw, defraudacji i działania na szkodę spółki. W rękach służb znalazł się także Sabin Sabinov, prezes bułgarskiego oddziału firmy WorleyParons. Ta ostania spółka była wynajęta przez NEK do konsultacji przy projekcie budowy elektrowni atomowej w położonym nad Dunajem miasteczku Belene.

Bułgarska prokuratura potwierdza, że przy inwestycji dochodziło do oszustw na olbrzymią skalę. Według śledczych miało ono polegać na nielegalnym wypłacaniu WorleyParsons oraz drugiej spółce – Risk Engineering – prawie miliona euro. Wypłat dokonywano mimo całkowitego wstrzymania przez rząd prac nad budową elektrowni. Działania służb rozpoczęły się po anonimowym donosie, że w siedzibach podejrzanych spółek niszczone są dokumenty potwierdzające transakcje. Obecnie nie ma żadnych informacji o tym, aby ten skandal w jakimkolwiek stopniu miał zaszkodzić polskiej inwestycji. Bułgarskie śledztwo wciąż jest na wstępnym etapie i jeszcze nikomu nie postawiono zarzutów.

Przypomnijmy, że WorleyParsons świadczy usługi konsultacyjne dla firm budujących naszą pierwszą elektrownię atomową. Spółka została wynajęta do określenia bezpiecznej dla środowiska naturalnego przyszłej lokalizacji elektrowni oraz uzyskania koniecznych decyzji administracyjnych. „Na początku 2013 r. PGE EJ 1 zakończyło prowadzone w trybie zamówień publicznych postępowanie na wybór wykonawcy badań lokalizacyjnych i środowiskowych. Umowa została podpisana z konsorcjum firm WorleyParsons Nuclear Services JSC, WorleyParsons International Inc, WorleyParsons Group Inc." – czytamy w komunikacie kierowanych przez Aleksandra Grada, byłego ministra skarbu, spółek PGE Energia Jądrowa SA oraz PGE EJ 1 sp. z o.o.

—kg

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?