Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Internauci podbijają rynek pracy

Edyta Hołdyńska

Na rynku pracy dużo bardziej aktywni są internauci niż osoby, które z siecią nie mają do czynienia. To wyniki raportu „Diagnoza społeczna" z roku 2013 sporządzonego przez Sedlak & Sedlak.

Badania wskazują, że wśród internautów aż 52 proc. to osoby pracujące, podczas gdy w grupie osób, które nie korzystają z internetu, zatrudnieni stanowią jedynie 18 proc. Wyraźna różnica jest również w przypadku prywatnych przedsiębiorców – wśród internautów jest ich 6 proc., wśród osób nieużywających internetu zaś jedynie 2 proc. Internauci także lepiej radzą sobie na rynku pracy. Podejmują więcej działań związanych z rozwojem zawodowym oraz częściej awansują. Blisko 20 proc. odwiedzających globalną sieć podnosiło swoje kwalifikacje zawodowe z myślą o lepszej pracy. W przypadku pozostałej części respondentów jedynie 2 proc. deklarowało takie działania.

Należy jednak podkreślić, że z internetu rzadziej korzystają ludzie starsi i gorzej wykształceni. Jest to zarazem grupa osób mniej aktywnych na rynku pracy w porównaniu z resztą społeczeństwa. Częściowo tłumaczy to mniejsze zaangażowanie w sferę zawodową wśród osób niekorzystających z internetu w porównaniu z internautami. Można również mówić o zależności w drugą stronę. – Internet jest źródłem wiedzy zarówno o ofertach pracy, jak i możliwościach rozwoju, takich jak kursy, szkolenia, szkoły policealne czy studia podyplomowe. Wśród specjalistów powstają fora internetowe, na których można się wymieniać wiedzą. Dlatego osoby niewchodzące do sieci tracą nierzadko szanse na lepszy rozwój zawodowy – komentuje Maciej Mozolewski z Sedlak & Sedlak.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość