Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Słowenia na krawędzi bankructwa

Edyta Hołdyńska

Premier Słowenii już deklaruje, że będzie potrzebował pomocy, by wyjść z kłopotów finansowych.

To kolejny, po Irlandii i Portugalii kraj Unii Europejskiej, który znalazł się na krawędzi bankructwa.

Oprocentowanie słoweńskich obligacji wciąż rośnie i zbliża się do niebezpiecznego dla wielu państw poziomu. Ich rentowność wzrosła aż do 6,75 proc. To mniej niż rekordowe 7,52 proc. w czerwcu, ale wciąż blisko granicy 7 proc., która uznawana jest za poziom w dłuższym terminie niemożliwy do obsłużenia. Przy tym poziomie o pomoc zwróciły się już Irlandia i Portugalia.

Szef banku centralnego Słowenii Boštjan Jazbec przyznał, że jeśli ich rentowność jeszcze wzrośnie, Lublana nie będzie miała innego wyjścia, niż zwrócić się do Unii Europejskiej z prośbą o pożyczkę. Jego zdaniem będzie to tańsza opcja niż próba znalezienia rozwiązania z krajowymi bankami. Mimo to Słowenia deklaruje jeszcze, że postara się wyjść z tego kryzysu sama.

Tzw. złe długi słoweńskich banków szacowane są już na 22,5 proc. PKB tego kraju. Stanowią one w dużej mierze własność państwa. Jeszcze w tym miesiącu ma się zakończyć ich audyt, po którym będzie można ocenić, jak trudna jest sytuacja i czy konieczna będzie pomoc zewnętrzna.

Szacuje się, że Słowenia, by wyjść z kłopotów finansowych, będzie potrzebować pożyczki w wysokości od 2 do 4 mld euro. Uroš Čufer, minister finansów w Słowenii, zapewnia jednak, że do końca tego roku Słowenia poradzi sobie dzięki państwowym rezerwom budżetowym. W tym roku gospodarka słoweńska skurczy się o 2,6 proc., a nie jak przewidywano jeszcze w kwietniu – o 1,9 proc. W przyszłym roku PKB spadnie o 0,8 proc., a wzrost gospodarczy przewidywany jest dopiero w 2015 r. – ma on wynieść 1,4 proc.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej