Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Patodycea

Agnieszka Niemojewska

To już piąta powieść Krajewskiego, której głównym bohaterem jest Edward Popielski – przedwojenny komisarz lwowskiej policji, po wojnie ukrywający się we Wrocławiu.

Tym razem (w 1946 r.) wikła się w pozornie proste śledztwo: ma wykryć ubeckiego agenta wśród uczniów tajnego Gymnasium Subterraneum. Podejrzenie pada na trzy gimnazjalistki. Ale wówczas dochodzi do dramatycznych zdarzeń: jedna z dziewcząt zostaje brutalnie zgwałcona, druga zaś – zamordowana. Trzech zwyrodnialców ściga teraz nie tylko Popielski, ale też UB, NKWD i kapitan stacjonujących we Wrocławiu wojsk radzieckich... To tylko jedna ze szkatułek „W otchłani mroku". Inne otwierają się przed czytelnikiem w latach: 1989, 1991 i 2012. Co wspólnego z Popielskim ma młody filozof Wacław Remus? I czym jest „patodycea"? Według słów jednego z bohaterów książki świat dąży ku dobru, a cierpienie, choćby i największe – masowe czy jednostkowe – nie jest w stanie ani zaprzeczyć temu zjawisku, ani go powstrzymać. Trudno się zgodzić z takimi tezami.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość