Wyższe podatki = mniej pieniędzy
Po tegorocznej podwyżce akcyzy na papierosy nie zobaczymy żadnych efektów. Mało tego, wpływy z niej do budżetu mogą być jeszcze niższe niż w ubiegłym roku.
W raporcie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową precyzyjnie wskazuje się na to, że w pierwszych ośmiu miesiącach dochody budżetu z tytułu podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych były o ponad 530 mln niższe niż w roku poprzednim.
Utrzymanie takiej tendencji może doprowadzić do spadku wpływów do budżetu z akcyzy nawet do 800 mln zł. Po przeprowadzonych symulacjach okazało się, że obniżenie stawki procentowej i podwyższenie stawki kwotowej spowoduje mniejszy wzrost cen papierosów na rynku. Gdy już do tego dojdzie, automatycznie ograniczy się nielegalny handel, a tym samym zwiększą się wpływy do budżetu. By do tego doszło, rząd musiałby obniżyć stawkę procentową podatku akcyzowego do poziomu 25 proc. w 2014 r. oraz 10 proc. w 2015 r., musiałby także podwyższyć stawkę kwotową akcyzy. Zmiana ta przyniesie w tym roku do budżetu co najmniej około 160 mln zł.
Takie zachowania już całkowicie przyjęły się na zachodzie Europy. W ciągu ostatnich trzech lat podobne zmiany struktury akcyzy przeprowadziło 20 krajów Unii Europejskiej, np. Grecja i Niemcy już odczuły pozytywne zmiany, jeśli chodzi o zwiększenie wpływów do budżetu z podatku akcyzowego. Rozwój wydarzeń na greckim rynku tytoniowym stanowi pozytywny przykład. Po zmianie struktury akcyzy w listopadzie 2012 r. w drugim kwartale 2013 r. przychody z akcyzy wzrosły tam o 40 mln euro w porównaniu z drugą połową 2012 r. Oczywiście nie należy zapominać, że zmniejszone wpływy są spowodowane coraz większą popularnością e-papierosów lub innych zamienników papierosów. Sam rząd tłumaczy podwyżki akcyzy zobowiązaniami unijnymi, ale Polska jest już bardzo bliska ich wypełnienia, tym bardziej niezrozumiałe są kolejne zwyżki cen. Ogromne wydatki na papierosy w Polsce coraz bardziej przyczyniają się do zwiększonej liczby papierosów nielegalnego pochodzenia. Dlatego utrzymywanie obecnej polityki władz fiskalnych (coroczny 5-procentowy wzrost akcyzy na papierosy) wciąż będzie powodować dalszy spadek dochodów budżetu państwa z tego tytułu.
dem