Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Czarne chmury nad Kapicą?

Prokuratura Rejonowa w Ełku wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez m.in. wiceministra finansów Jacka Kapicę.

Na szefie Służby Celnej liczba podejrzewanych o przestępczą działalność się nie kończy. Sprawa dotyczy również prowadzącego śledztwo w sprawie automatów prokuratora białostockiej apelacji Grzegorza Masłowskiego oraz naczelników Urzędów Celnych i dyrektorów Izb Celnych. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył kilka miesięcy temu prezes spółki Fortuna do Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Ostatecznie sprawą zajęli się jednak śledczy z Ełku jako właściwi dla miejsca popełnienia przestępstwa. Cała sprawa zaczęła się po opublikowanym w maju na naszych łamach artykule „Afera hazardowa 2.0", który odsłaniał kulisy działań ministra Kapicy wobec firm oferujących legalne automaty o niskich wygranych. Opisaliśmy w nim trwającą od 2009 r. operację Służby Celnej, której funkcjonariusze konfiskują legalnie zarejestrowane automaty o niskich wygranych, a biegli, którzy wydawali opinie korzystne dla właścicieli maszyn, byli przez Prokuraturę Apelacyjną w Białymstoku systematycznie odsuwani od śledztwa. Inaczej wyglądała sytuacja tych biegłych, którzy spełniali „oczekiwania" białostockich śledczych. Ci – nawet gdy nie mieli odpowiednich uprawnień – otrzymywali zlecenia o wartości od kilkuset tysięcy do nawet ponad półtora miliona złotych. Decyzje o powierzaniu czynności konkretnym biegłym, jak i też o nieprzeprowadzaniu przetargu na zamawiane opinie były podejmowane właśnie przez prokuratora Masłowskiego – wynika z treści zawiadomienia.

Inspirowane przez ministra Kapicę działania Służby Celnej i prokuratury ciągną się już od czterech lat. Podstawą są przepisy uchwalonej w rekordowym pośpiechu w 2009 r. nowelizacji ustawy hazardowej, które Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał niedawno za niezgodne z unijnym prawem. Tym samym w ogóle nie powinny być stosowane.

kg

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej