Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Fundusz remontowy wolny od podatku

Edyta Hołdyńska

Koniec z podatkiem za remonty.

Minister finansów przyznał, że pieniądze uzyskane z funduszu remontowego nie stanowią przychodów właściciela mieszkania i nie trzeba się z nich rozliczać z fiskusem. Ci, którzy już to zrobili, będą mogli wystąpić o zwrot podatku.

Koszty remontu pokryte z funduszu remontowego właściciele mieszkań musieli do tej pory wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym jako przychód z innych źródeł i zapłacić podatek w wysokości 18 lub 32 proc., mimo że tak naprawdę remontujący odzyskiwał własne środki.

Sądy nie miały dotąd żadnej wątpliwości, że koszty remontu, czyli np. wymiana okien oraz instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, nie oznaczają, że mieszkańcy uzyskali z tego powodu korzyść majątkową. Teraz także minister finansów zauważył, że fundusz remontowy nie jest przychodem, ale zwróceniem kosztów, które poniósł właściciel mieszkania.

Wcześniej fiskus argumentował, że remont jest wpisany w koszty utrzymania mieszkania i jego współfinansowanie przez spółdzielnie mieszkaniowe stanowiło korzyść majątkową dla właścicieli lokali. Podatku nie musieli płacić jedynie ci, którzy nabyli spółdzielcze prawa do swoich mieszkań. Przed sądem niejednokrotnie podkreślano jednak, że nie ma żadnych podstaw do tego, by zmieniać sytuację prawną lokatorów w zależności od tego, czy mają do swoich mieszkań prawa spółdzielcze czy też wyodrębnioną własność.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe