Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Padły „Zamki na grodziskich piaskach”

Edyta Żyła

Z dużej chmury mały deszcz – tak należałoby podsumować sprawę Parku Rozrywki, który miał wyrosnąć pod Grodziskiem Mazowieckim.

Firma, która podjęła się inwestycji, zanim ją na dobre rozpoczęła, zdążyła zbankrutować. Tymczasem sprawa od początku budziła poważne wątpliwości. O kontrowersjach wokół inwestycji pisaliśmy na łamach „Uważam Rze" kilka miesięcy temu. Przewidywany przez nas scenariusz zdarzeń okazał się jak najbardziej trafiony.

Park wodny, hotele, restauracje, parki tematyczne – takie cuda miały się znaleźć w grodziskim bajecznym miasteczku rozrywki. Całość inwestycji miała się rozciągać na 150 hektarach ziemi, położonej w pobliżu autostrady A2. Budowa zapowiadanych wspaniałości miała kosztować 750 mln euro. Kolorowe projekty prezentował Peter Mulder, przedstawiający jako inwestor i zarazem szef spółki Adventure World Warsaw. W tym działaniu wspierały go władze Grodziska Mazowieckiego, które także mocno się zaangażowały w promocję projektu. Inwestor, który od początku nie chciał ujawnić źródeł finansowania gigantycznej inwestycji, okazał się bankrutem – właśnie został złożony wniosek o upadłość firmy. Jak szczerze przyznał, nie był w stanie pozyskać środków finansowych na wybudowanie zapowiadanej inwestycji.

Władze Grodziska pozostały z niczym. Został tylko opuszczony plac budowy i kilka spotów reklamowych. Czy jest możliwe, aby w przyszłości wyrosła tu podobna inwestycja? Mało prawdopodobne – wszystkie szumnie zapowiadane bajkowe obiekty nigdy nie doszły do skutku, by wspomnieć Las Vegas w Białej Podlaskiej, które miał wznieść turecki biznesmen Vahap Toy, czy mający powstać na Bemowie park rozrywki pod egidą samego Michaela Jacksona. Gwiazdor podpisał nawet wówczas list intencyjny z władzami stolicy, czemu towarzyszyła huczna oprawa, ale inwestycja nigdy nie powstała.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy