Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Merkel vs. Merkel

Sebastian Rybarczyk

Polski rynek księgarski się europeizuje i to w dobrym tego słowa znaczeniu.

Na kilkanaście dni przed wyborami do Bundestagu na półki księgarskie trafiły aż dwie nowości próbujące zanalizować fenomen kobiety, która żelazną ręką trzyma swoją partię, kraj i Unię Europejską.

Biografia Angeli Merkel pióra Stefana Korneliusa to podwójne zaskoczenie. Po pierwsze – polskie wydanie książki ukazuje się w kilkanaście tygodni po niemieckiej premierze. To jak na nasze warunki nie lada wyczyn. Po drugie zaś, nie jest – wbrew dotychczasowym recenzjom – pozycją sensacyjno-obyczajową, a solidnie napisanym i udokumentowanym dziełem. Zadaniem dobrze napisanych biografii jest możliwie najbliższe prawdy przedstawienie opisywanej osobistości. Czy ta książka spełnia to kryterium? W dużej mierze tak. Merkel z jej kart jawi się nam jako pełnokrwisty człowiek o zaletach i wadach. Podążamy za autorem od wczesnego dzieciństwa pani kanclerz; obserwujemy wpływ, jaki wywiera miejsce zamieszkania i środowisko towarzyskie jej i jej rodziców, karierę w komunistycznych Niemczech i drogę na szczyt po zjednoczeniu. Autor opowiada, co i kogo Merkel lubi, a czego nie. Jacy ludzie mają na nią wpływ i jak się układają stosunki z tymi, których sympatią nie darzy. Pod tym kątem dla polskiego czytelnika szczególnie cenne będzie zanalizowanie, dlaczego ci, a nie inni politycy cieszą się uznaniem kanclerz Niemiec.

Książka ma też swoje wady. Autor jest maksymalnie niemieckocentryczny. To, co Merkel robi, jest podporządkowane myśli o zjednoczonej Europie i przeciwdziałaniu kryzysowi gospodarczemu i finansowemu. Nie dostrzega, że na problemach euro i zapaści gospodarczej Południa najwięcej zyskują Niemcy. Nie odpowiada też na pytanie, które samo ciśnie się na usta po przeczytaniu biografii – jaki jest ostateczny cel polityczny i gospodarczy pani kanclerz, bo obszerne passusy o jej politycznym altruizmie są naprawdę mało przekonujące. Mimo tych zarzutów lektura książki jest obowiązkowa.

Odpowiedzi na pytania, które Kornelius pomija, znajdziemy w drugiej biografii, opublikowanej rok wcześniej, autorstwa Gertrud Höhler. Autorka nie ukrywa swojego krytycznego stosunku do Angeli Merkel. Wszak wiele lat była jednym z najbliższych doradców Helmuta Kohla, uczestnikiem i obserwatorem walk politycznych. Z kart jej biografii wyłania się polityk bez właściwości, stałych poglądów, lawirantka, dla której celem jest władza dla samej władzy i już w domu rodzinnym w NRD „nie zawracała sobie głowy dyskursem ideologicznym".

Skąd się bierze siła Merkel? W interpretacji Höhler – z dokonanego „ojcobójstwa" na kanclerzu zjednoczenia. Po aferach gospodarczych w CDU nie było nikogo zdolnego do dokonania tego aktu, choć wielu chciało, ale brakowało im odwagi. Metaforyczny „cios Brutusa" zadała nuworyszka, pupilka i gwiazda polityki zza żelaznej kurtyny. Autorka odpowiada też na pytanie, jak to się stało, że osoba nowa w partii była zdolna do tego aktu? „Merkel walczyła o przewagę zgodnie z zasadą, że techniki przeżycia wyniesione z dyktatury prowadzą na sam szczyt w demokracji", a „jej nieco zdezorientowani koledzy partyjni nadal byli przekonani o swojej wyższości i wierzyli w stado, hierarchie oraz rytuały, czyli męski porządek świata". Jeżeli dokładnie przeanalizować książkę Höhler, to dojdziemy do wniosku, że główną oskarżoną nie jest Merkel, lecz „samce alfa" partyjnej polityki, niezdolni do reformy, zastraszeni, przywiązani do rytuałów i podległości. Unikający samokrytycznej oceny i reakcji, kiedy to pani kanclerz wygłasza często absurdalne i niezgodne z ideologią partii frazesy.

Stefan Kornelius "Pani kanclerz Angela Merkel",  Filia

 

Gertrud Höhler Matka chrzestna. Jak A. Merkel przebudowuje Niemcy Zysk i S-ka

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?