Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Matt, syn Tyrmanda

Agnieszka Niemojewska

Na początek uwaga do wielbicieli autora „Złego" – nie znajdziecie tu zbyt wielu stron poświęconych Leopoldowi Tyrmandowi.

Bo jest to książka 32-letniego Matthew o sobie. Nazwisko ma być magnesem. Polecam lekturę młodym gniewnym, bo znajdą tu naprawdę ciekawie opisany Nowy Jork, a właściwie Brooklyn, dowiedzą się, jak funkcjonuje szkolnictwo wyższe w Stanach i jak wygląda życie studenckie. Przede wszystkim zaś przeczytają, za jaką cenę Matthew realizował swój american dream – jako dwudziestoparolatek pracował dla finansowych rekinów na Wall Street, przez kilka lat obracał setkami milionów dolarów.  Jego kariera była szybka, błyskotliwa i... skończyła się wraz z nadejściem kryzysu. Przed 2010 r. młody Tyrmand założył sobie profil na Facebooku. I wtedy zaczęło się „polskie szaleństwo": posypały się posty z pytaniami o ojca, słowa uwielbienia dla autora „Filipa", uwagi o tym, jak bardzo są podobni (fizycznie). Okazało się, że giełdowy gracz ma w ręku niezły kapitał, który można pomnożyć. Nieobecny ojciec (Matt i jego siostra bliźniaczka mieli cztery lata, gdy zmarł na zawał) nagle stał się ważny.

Ostatnie trzy rozdziały książki – poświęcone poznawaniu Polski przez Matthew (dzięki kolejnym narzeczonym), a także historii jego rodziny, która niemal w całości zginęła w obozach koncentracyjnych – do mnie przemówiły najbardziej. Pokazują bowiem, jak bardzo chcemy wiedzieć, kim jesteśmy, kim byli nasi przodkowie. I jak bardzo to wpływa na nasze życie.

Matthew Tyrmand, Kamila Sypniewska "Jestem Tyrmand. Syn Leopolda", Znak

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez