Najnowsza interwencja Uważam Rze

Spacerkiem po górach

Agnieszka Niemojewska

Jesień w Wetlinie czy w Błędnych Skałach? Decyzję o weekendowym, niedrogim wypadzie w góry pomogą nam podjąć adresy w sieci

Złota polska jesień. Lubimy ten szelest liści pod nogami, te mieniące się kolorami jesieni lasy. Czasem wystarczy krótki spacer po miejskim parku, ale by naprawdę wypocząć i naładować akumulatory przed zimą, warto na dwa–trzy dni wyskoczyć w góry. Niekoniecznie do Zakopanego. Jesienią najpiękniej jest w Bieszczadach, Pieninach, Sudetach... Zaplanujmy taki wyjazd, korzystając z zasobów sieci. Oto przykładowe strony, gdzie znajdziemy ciekawe opisy wybranego przez nas pasma górskiego, niezbędne informacje dotyczące noclegów, przede wszystkim zaś zdjęcia, na których uchwycono piękno tych miejsc.

www.bieszczady.pl

Pasma górskie Bieszczadów zajmują południowo-wschodni kraniec Polski, na pograniczu z Ukrainą i Słowacją. Turysta znajdzie tu najmniej zaludnione miejsca w Polsce. Choć już nie tak dzikie jak przed ćwierćwieczem, choć pocięte siecią dróg leśnych i opasane ruchliwą obwodnicą, zachowały wiele z dawnego uroku. Spore odległości między schroniskami oraz rzadka sieć komunikacyjna wymuszają długie odcinki marszu, co wymaga dobrej kondycji.

Masywy Tarnicy, Wielkiej Rawki, Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej obejmuje Bieszczadzki Park Narodowy, w którym poruszać się można tylko szlakami znakowanymi. Na nich też skupia się większość ruchu turystycznego. Nic dziwnego. Ściągają tu wędrowców niezwykłej urody panoramy. Z Tarnicy w słoneczne jesienne dni widać odległe o 100 km szczyty Gorganów w ukraińskich Karpatach, spod schroniska na Połoninie Wetlińskiej wzrok sięga po ośnieżone szczyty Tatr, a z Halicza w pogodne noce można ponoć ujrzeć światła Lwowa. Ogromne, puste przestrzenie połonin, falujące na wietrze morza traw dają poczucie wolności. Jeśli nie trzymać się znakowanego szlaku, lecz puścić się np. którymś z bocznych grzbietów Wysokiego Działu – przez Krąglicę czy Maguryczne, starą, zarośniętą dróżką – można zobaczyć z bliska jelenia. Oczywiście, są to ścieżki dla doświadczonych turystów, którym nieobce są mapa i kompas. Dzięki współpracy z Oficyną Wydawniczą Rewasz twórcy www.bieszczady.pl stworzyli pierwszy w Polsce internetowy przewodnik turystyczny po tych górach. Na stronie znajdują się informacje dostępne w papierowym wydaniu, ale rozbudowane o nowe, praktyczne wskazówki. Na Facebooku „lubi to!" blisko 25 tys. internautów. Znajdą tu polecane adresy tanich noclegów. Są też takie „dla miastowych", co to lubią wygody. W Wetlinie pensjonat Na Złotym Szlaku oferuje odpoczynek w komfortowych warunkach, w otoczeniu dzikiej przyrody, tuż przy granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Nieopodal biegnie żółty szlak turystyczny na Przełęcz Orłowicza, Połoninę Wetlińską i Smerek. Wynajęcie pokoju dwuosobowego kosztuje 130 zł za dobę.

www.pieniny.com

Pieniny są jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Leżą w południowej Polsce i północnej Słowacji, w Karpatach Zachodnich. Pieniny w sposób niezwykły zostały podzielone  przez rzekę Dunajec na trzy grupy górskie: Pieniny Spiskie, Środkowe (Właściwe) oraz Małe. Pieniny Spiskie są wysunięte na zachód i obejmują obszar ciągnący się od Dursztyna przez przełom czorsztyński (Jezioro Czorsztyńskie) ograniczony rzekami Białką i Dunajec. Najwyższy szczyt Pienin Spiskich to Żar. Pieniny Właściwe to z kolei najciekawsza przyrodniczo i krajobrazowo część Pienin, pomiędzy którymi płynie Dunajec, tworząc słynny Przełom Dunajca. Pieniny Środkowe leżą pomiędzy Niedzicą a Przełomem Dunajca i dalej od Sromowiec po Szczawnicę. Najbardziej znanymi szczytami tej części Pienin są Trzy Korony. Pieniny Małe znajdują się na wschód od przełomu Dunajca koło Szczawnicy. Najwyższym szczytem tej części jest Wysoka. W Pieninach Małych na uwagę zasługuje Wąwóz Homole, rezerwat przyrody Wysokie Skałki oraz leżący na granicy z Beskidem Sądeckim przełom Białej Wody.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy