Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Festiwal Conrada

Grzegorz Benda

21 października rozpoczyna się Conrad Festival – Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada

Festiwal organizowany jest od 2009 r. w Krakowie, bo to stąd 30-letni Józef T. Konrad Korzeniowski wyruszył w swoją morską i literacką podróż. Na patrona wybrano właśnie jego, ponieważ jako jeden z niewielu Polaków osiągnął wielki międzynarodowy sukces, pisząc w obcym (angielskim) języku. Festiwal nosi jego imię, ale nie jest poświęcony jedynie jego twórczości. Conrad Festival, organizowany już po raz piąty, to święto literatury światowej. Gości twórców różnych kultur i światopoglądów, związanych nie tylko z literaturą, ale także z filmem, teatrem, muzyką i sztukami plastycznymi.

W programie tegorocznej edycji nie zabraknie atrakcji z różnych dziedzin kultury: filmów, koncertów, warsztatów i wystaw, których krakowskie biblioteki zorganizowały aż 16. To znakomita i rzadka okazja, by obejrzeć prace takich mistrzów (nie tylko dziecięcej) ilustracji jak: Jan Marcin Szancer, Bohdan Butenko, Zbigniew Rychlicki, Elżbieta Gaudasińska, Olga Siemaszko, Andrzej Strumiłło, Janusz Stanny czy Edward Lutczyn. Natomiast z najmłodszym pokoleniem ilustratorów będzie okazja spotkać się w Galerii Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ (ul. Kościuszki 37) na wystawie „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci", która potrwa do 10 listopada.

Śródmiejska Biblioteka Publiczna zaprasza z kolei na wystawę „Artyści polskiej książki" – inspiracje z natury Józefa Wilkonia, Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na wystawę „Syn swojego Ojca", prezentującą oryginalne tablice komiksowe autorstwa Nicolasa Presla, a księgarnia Lokator na wystawę „Księga niepokoju PIO". W programie jest też wystawa kolaży Franza Falckenhousa – twórcy niezwykłego plakatu tegorocznego Festiwalu, a na Rynku Głównym przez cały czas trwania festiwalu będzie można oglądać instalację „Podstawa" autorstwa Martyny Wolnej – zwyciężczyni konkursu na najciekawszy projekt inspirowany książką. W Krakowie zjawi się ponad 100 artystów, wśród nich światowe znakomitości: jeden z najbardziej medialnych filozofów świata Peter Sloterdijk opowie o trudach życia w epoce globalizacji, guru studiów medialnych W.J.T. Mitchell powie nam, czemu literatury nie można czytać naiwnie, Cees Noteboom podzieli się swoimi przygodami między różnymi z gatunkami pisarskimi, Claudio Magris powie, jak żyć w Europie wielu kultur, Kiran Desai zwierzy się ze swojego rozdartego między kulturami życia, Anne Applebaum opowie o tym, co zdarzyło się w Europie między Wschodem a Zachodem i jakie były konsekwencje zaciągnięcia żelaznej kurtyny, Maks Ernst postara się udowodnić tezę, że realizm bez surrealizmu niewiele znaczy, a Marci Shore pokaże, czy historia czegokolwiek nas w Polsce nauczyła.

Ponadto w Kinie Pod Baranami odbędzie się przegląd twórczości braci Quay (którzy zapewne pojawią się w piątek 25 października na pokazie „Stroiciela trzęsień ziemi") oraz pokazy dwóch znakomitych filmów w reżyserii Irańczyka Asghara Farhadiego – nagrodzonego Oscarem „Rozstania" i jego najnowszej produkcji – „Przeszłość", a Literackie Baranki Dzieciom to specjalne pasmo filmowe dla najmłodszych, w ramach którego pokazane zostaną: „Pinokio" i legendarny już „Plastusiowy pamiętnik".

Centrum Festiwalowe – w pałacu Pod Baranami i w jego podziemiach. Festiwalowi towarzyszą też, jak co roku, Targi Książki.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy