Festiwal Conrada
21 października rozpoczyna się Conrad Festival – Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada
Festiwal organizowany jest od 2009 r. w Krakowie, bo to stąd 30-letni Józef T. Konrad Korzeniowski wyruszył w swoją morską i literacką podróż. Na patrona wybrano właśnie jego, ponieważ jako jeden z niewielu Polaków osiągnął wielki międzynarodowy sukces, pisząc w obcym (angielskim) języku. Festiwal nosi jego imię, ale nie jest poświęcony jedynie jego twórczości. Conrad Festival, organizowany już po raz piąty, to święto literatury światowej. Gości twórców różnych kultur i światopoglądów, związanych nie tylko z literaturą, ale także z filmem, teatrem, muzyką i sztukami plastycznymi.
W programie tegorocznej edycji nie zabraknie atrakcji z różnych dziedzin kultury: filmów, koncertów, warsztatów i wystaw, których krakowskie biblioteki zorganizowały aż 16. To znakomita i rzadka okazja, by obejrzeć prace takich mistrzów (nie tylko dziecięcej) ilustracji jak: Jan Marcin Szancer, Bohdan Butenko, Zbigniew Rychlicki, Elżbieta Gaudasińska, Olga Siemaszko, Andrzej Strumiłło, Janusz Stanny czy Edward Lutczyn. Natomiast z najmłodszym pokoleniem ilustratorów będzie okazja spotkać się w Galerii Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ (ul. Kościuszki 37) na wystawie „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci", która potrwa do 10 listopada.
Śródmiejska Biblioteka Publiczna zaprasza z kolei na wystawę „Artyści polskiej książki" – inspiracje z natury Józefa Wilkonia, Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na wystawę „Syn swojego Ojca", prezentującą oryginalne tablice komiksowe autorstwa Nicolasa Presla, a księgarnia Lokator na wystawę „Księga niepokoju PIO". W programie jest też wystawa kolaży Franza Falckenhousa – twórcy niezwykłego plakatu tegorocznego Festiwalu, a na Rynku Głównym przez cały czas trwania festiwalu będzie można oglądać instalację „Podstawa" autorstwa Martyny Wolnej – zwyciężczyni konkursu na najciekawszy projekt inspirowany książką. W Krakowie zjawi się ponad 100 artystów, wśród nich światowe znakomitości: jeden z najbardziej medialnych filozofów świata Peter Sloterdijk opowie o trudach życia w epoce globalizacji, guru studiów medialnych W.J.T. Mitchell powie nam, czemu literatury nie można czytać naiwnie, Cees Noteboom podzieli się swoimi przygodami między różnymi z gatunkami pisarskimi, Claudio Magris powie, jak żyć w Europie wielu kultur, Kiran Desai zwierzy się ze swojego rozdartego między kulturami życia, Anne Applebaum opowie o tym, co zdarzyło się w Europie między Wschodem a Zachodem i jakie były konsekwencje zaciągnięcia żelaznej kurtyny, Maks Ernst postara się udowodnić tezę, że realizm bez surrealizmu niewiele znaczy, a Marci Shore pokaże, czy historia czegokolwiek nas w Polsce nauczyła.
Ponadto w Kinie Pod Baranami odbędzie się przegląd twórczości braci Quay (którzy zapewne pojawią się w piątek 25 października na pokazie „Stroiciela trzęsień ziemi") oraz pokazy dwóch znakomitych filmów w reżyserii Irańczyka Asghara Farhadiego – nagrodzonego Oscarem „Rozstania" i jego najnowszej produkcji – „Przeszłość", a Literackie Baranki Dzieciom to specjalne pasmo filmowe dla najmłodszych, w ramach którego pokazane zostaną: „Pinokio" i legendarny już „Plastusiowy pamiętnik".
Centrum Festiwalowe – w pałacu Pod Baranami i w jego podziemiach. Festiwalowi towarzyszą też, jak co roku, Targi Książki.