Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Kino po amerykańsku

Grzegorz Benda

22 października rusza we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty czwarta edycja American Film Festival – to najlepsza okazja do obszernego zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, ze szczególnym naciskiem na produkcje kina niezależnego.

Nasze ekrany zalewają produkcje amerykańskie, ale głównie te komercyjne, a wrocławski festiwal chce odkrywać nowe nazwiska i zjawiska w kinie amerykańskim, nie stroniąc jednak od klasyki, którą znów będzie moźna zobaczyć na dużym ekranie. Młodzież zobaczy ją po raz pierwszy. W tym roku pokazane zostaną m.in. „Tramwaj zwany pożądaniem", „2001: Odyseję kosmiczną", „Mechaniczną pomarańczę", „Incepcję", „Deszczową piosenkę" oraz jeden z najsłynniejszych westernów w historii kina – „Rio Bravo" z 1959 r. z Johnem Wayne'em i Deanem Martinem.

Filmem otwarcia będzie najnowszy film Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją" i z tej okazji odbędzie się koncert awangardowego kompozytora Jozefa Van Wissema, współpracownika reżysera. Gośćmi festiwalu będą ponadto: Stephen Silha, Nick Bentgen, Tom Gilroy, Alexandre Moors, Jill Soloway, Kyle Smith, Mike Ott, Gabe Klinger, Daniel Patrick Carbone oraz Nicholas Wrathall.

W sekcji konkursowej (American Docs) będzie można obejrzeć 10 najciekawszych dokumentów roku. Dwa z nich demaskują realia sportu zawodowego. „Lenny" Cooke'a Bena i Josha Safdiego opowiada o niedoszłej gwieździe NBA, dla której konfrontacja marzeń z rzeczywistością okazała się bardzo bolesna. Z kolei film „Kłamstwa Armstronga" Alexa Gibneya miał być hołdem dla genialnego kolarza. Ostatecznie  niespodziewanie stał się rejestracją największego kłamstwa w historii sportu. Filmy pokazywane w tej sekcji ocenią widzowie i przyznają nagrodę publiczności (w wysokości 5 tys. dolarów) ufundowaną przez BNY Mellon.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO