Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Ku pamięci...

Grzegorz Benda

Pełnometrażowy dokument „Nie zapomnij mnie" Davida Sievekinga to zwycięzca tegorocznej edycji festiwalu PLANETE+ DOC. Równolegle na rynku nakładem wydawnictwa Drzewo Babel ukaże się książka Sievekinga o tym samym tytule – rozwinięcie pokazanej w filmie historii. Reżyser i autor książki przyjedzie do Warszawy 24 października na oficjalną premierę.

David Sieveking, nie unikając groteski i humoru, portretuje swoją matkę Gretel, która zapada na chorobę Alzheimera. W filmie pojawiają się również: ojciec reżysera, siostra, siostrzeńcy, babka i on sam. Cel, jaki postawił przed sobą autor, to pokazanie rzadkich momentów, kiedy jego matka na krótkie chwile cudownie powraca ze świata demencji do życia i zaczyna przypominać siebie z dawnych lat. Choć Gretel nigdy nie traci poczucia humoru, są to tylko chwile i na co dzień matka, jak małe bezradne dziecko, wymaga stałej i uważnej opieki przy najprostszych, nierzadko krępujących czynnościach życiowych. Trzeba też stale dbać o jej bezpieczeństwo.

Następuje całkowita zamiana ról – to syn pełni teraz rolę opiekuna „tego kogoś młodszego" i nieporadnego. Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku członkami ruchów studenckich i żyli w otwartym związku. Teraz ich miłość zostaje poddana testowi.

Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do zrewidowania stosunków, jakie wewnątrz niej panują, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień i znalezienia dla nich rozwiązań. Gorzkie to i trudne zadanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny i pozwala im odkryć się na nowo, a zaskoczony mąż wyznaje, że dopiero teraz pierwszy raz usłyszał od swej żony... „Kocham cię!". To nie jest film o pożegnaniu. Rodzinna miłość odbija się w obiektywie kamery jak w magicznym lustrze i każdy może ją wreszcie dostrzec. My także.

Od kilku dni w kinach gości kolejne arcydzieło Charliego Chaplina w zremasterowanej wersji – „Cyrk" z 1928 r. Wcześniej mieliśmy okazję obejrzeć na wielkich ekranach „Światła wielkiego miasta" i „Dzisiejsze czasy". „Cyrk" to jedyny film Chaplina, za który otrzymał Nagrodę Specjalną Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscara, jednocześnie będąc nominowanym za najlepszą rolę męską. Na 8 listopada zapowiedziana jest premiera „Świateł rampy" (1952), gdzie komik wszech czasów wystąpił u boku równie słynnego Bustera Keatona.

Trzeci film, o którym w czasie planowania wyprawy do kina nie należałoby zapomnieć, to „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2" w reżyserii Abdellatifa Kechiche'a, zdobywcy Złotej Palmy na tegorocznym festiwalu w Cannes. Film to równie zachwycający, co kontrowersyjny: w świat paryskiej nastolatki Adeli wkracza studiująca malarstwo Emma. Skrywana przed otoczeniem miłość do Emmy zaczyna determinować życie Adeli. Doskonała rola tytułowa Adele Exarchopoulos, świetnie korzystająca ze spójnie skonstruowanego scenariusza reżyseria i dobre zdjęcia Sofiana El Faniego nie potrafią choćby nie zaciekawić.

Pełnometrażowy dokument „Nie zapomnij mnie" Davida Sievekinga to zwycięzca tegorocznej edycji festiwalu PLANETE+ DOC. Równolegle na rynku nakładem wydawnictwa Drzewo Babel ukaże się książka Sievekinga o tym samym tytule – rozwinięcie pokazanej w filmie historii. Reżyser i autor książki przyjedzie do Warszawy 24 października na oficjalną premierę.

Nie zapomnij mnie

reż. David Sieveking Against Gravity

 

 

Cyrk

reż. Charles Chaplin Vievarto

 

Życie Adeli – Rozdział 1 i 2

reż.Abdellatif Kechiche

Gutek Film

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy