Najnowsza interwencja Uważam Rze

Państwo wspiera szarą strefę

Moja znajoma prowadziła salonik fryzjersko-kosmetyczny, zatrudniała kilka osób i niedawno zamknęła go, ale nie jest bezrobotna. Robi to samo, co wcześniej, tyle że na mniejszą skalę, w swoim prywatnym mieszkaniu. Wszyscy są zadowoleni. Klientki, bo płacą mniej, i ona – bo pracuje rzadziej, mniej ma stresu, a zarabia tyle samo. Dlaczego tak się stało? Wcześniej 80 proc. jej przychodów pochłaniały koszty prowadzenia działalności gospodarczej: wynajęcie lokalu, ZUS, podatki i różne opłaty, a do tego drżała przed kontrolami licznych urzędników od urzędu skarbowego przez PIP po sanepid. Ponadto zdarzały się sytuacje, że odwiedzały ją „prywatnie" panie urzędniczki ze wspomnianych instytucji, żeby skorzystać z jej usług, ale płacić to już... niekoniecznie.

(...) Wszyscy widzą wożących się limuzynami polityków, zwiedzających świat (nie za swoje przecież pieniądze) posłów i senatorów, rozbuchaną administrację państwową i samorządową, kolejne budynki (np. po zamkniętych szkołach) zajmowane na siedziby rozlicznych urzędów itp. (...) Zaufanie ludzi do własnego państwa w ostatnich latach bardzo spadło, zaczyna się to, co było za „późnego Gierka", czyli „kombinuj, ile się da, i licz na siebie". Jak to się skończyło – wiemy. Wtedy też, jeśli tylko ktoś mógł, to emigrował z Ojczyzny. Sądzę, że żadna władza w Polsce nie zrobiła tyle, co rządy PO i PSL, by podważyć wiarygodność instytucji państwowych i zniechęcić ludzi do pracy we własnym kraju. (...)

Powstają liczne „kamaryle polityczne" mające na celu żerowanie na własnym państwie i jego obywatelach. W ciągu ostatnich lat zatrudnienie w wielu urzędach państwowych i samorządowych oraz w wielu agendach rządowych wzrosło nawet o 100 proc. Dla znacznej części zatrudnionych tam urzędników najważniejszą czynnością dnia jest podpisywanie listy obecności oraz udział w lokalnych intrygach i koteriach. Zwłaszcza że większość urzędów jest niedostępna dla obywateli. Bramki, strażnicy, przepustki itp. Łatwiej dziś wejść do niejednej jednostki wojskowej niż np. do którejś z siedzib GDDKiA, NFZ czy wielu innych urzędów państwowych.

Stanisław Sumera

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej