Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Dlaczego Snowden poprosil o azyl w Rosji, a nie na przyklad w Chinach, gdzie moglby lepiej sprzedac wiedze o wywiadzie elektronicznym USA?

Amerykański człowiek Kremla

Leszek Pietrzak

Za aferą Edwarda Snowdena stoją Rosjanie, którzy niebezpiecznie zbliżają się do trwałego skłócenia Europy Zachodniej z USA

Nazwisko byłego funkcjonariusza amerykańskich służb specjalnych kojarzy się dziś z gigantyczną aferą polityczną, która rozpętała się, gdy wyszło na jaw, że Ameryka podsłuchiwała swoich europejskich sojuszników. Jest jasne, że od początku stał za nią Kreml, który dzisiaj jest nawet bliższy skłócenia USA z Europą Zachodnią niż w czasach zimnej wojny.

Podsłuchowy skandal był głównym tematem niedawnego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Nic dziwnego. Wszak według najnowszych rewelacji Edwarda Snowdena Amerykanie mieli monitorować nawet osobisty telefon niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Nigdy wcześniej relacje niemiecko-amerykańskie nie były tak napięte. Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, odnosząc się do tych informacji, Merkel oświadczyła, że takie rzeczy jak podsłuchiwanie „przyjaciół" są nie do zaakceptowania. W sukurs pani kanclerz przyszli także inni unijni politycy. Premier Belgii Elio Di Rupo podkreślił, że nie można dalej akceptować takiej sytuacji i potrzebne są natychmiastowe działania, aby zapobiec szpiegowaniu unijnych przywódców w przyszłości.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy