Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Na zielonym ekranie

Grzegorz Benda

W Warszawie w dniach 15–17 listopada odbędzie się filmowy festiwal „Klimat na zmiany”

Trwa szczyt klimatyczny ONZ. Z tej też okazji  Akademia Planete + Doc przygotowała dla mieszkańców stolicy trzydniowy festiwal „Klimat na zmiany". Na jego program złożą się pokazy sześciu filmów, którym towarzyszyć będą debaty i spotkania z ich twórcami, z ekspertami w dziedzinie ekologii, zmian klimatycznych i ochrony środowiska oraz z międzynarodowymi delegatami COP-19. Ponieważ oficjalne obrady będą się odbywać za zamkniętymi drzwiami, festiwal będzie (wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny) faktycznie jedyną okazją do nawiązania bezpośredniego dialogu ze światem nauki i wielkiej polityki. Miejscem spotkań będzie specjalnie na tę okazję skonstruowany namiot o powierzchni 1350 mkw., ustawiony przed Pałacem Kultury i Nauki (od strony Pałacu Młodzieży). Organizatorzy festiwalu prognozują, że zielony namiot odwiedzi w ciągu tych trzech dni ok. 3 tys. osób.

Zobaczymy  pokazywane w Polsce po raz pierwszy  najciekawsze produkcje filmowe ze świata związane z zieloną tematyką. Każdego dnia zaprezentowane zostaną po filmy.

Festiwal rozpocznie w piątek 15 listopada o 18.30 projekcja najnowszego filmu duńskiego reżysera Toma Heinemanna „Klimatyczni oszuści". Z końcem 2012 r. wygasł protokół z Kioto. Kraje, które ratyfikowały tę umowę, zobowiązały się do zredukowania emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych. A jak redukcja ta wyglądała w praktyce? Jednym ze stosowanych rozwiązań było kupowanie kredytów CO2. Bogate kraje, którym nie udawało się zmieścić w narzuconych protokołem wytycznych, kupowały prawo do emisji od państw ubogich. Na papierze wszystko wyglądało dobrze, a w rzeczywistości? Film Heinemana pokazuje matactwa na lokalną skalę, ale także globalny rynek emisji CO2, który stał się celem kradzieży i wyłudzeń na gigantyczne kwoty. Skarby państw europejskich poniosły z tego tytułu straty przekraczające 5 mld euro. Bezpośrednio po projekcji widzowie będą mieli okazję spotkać się z reżyserem.

Drugim z prezentowanych w piątek filmów (o godz. 21.30) będą „Pułapki rozwoju", esej na podstawie książki Ronalda Wrighta „Krótka historia postępu", który wyreżyserowali dwaj Kanadyjczycy Mathieu Roy i Harold Crooks. Czy postęp jest pułapką ludzkości? W jakiej kondycji jest dziś człowiek i jakie stoją przed nim wyzwania, jeśli ma przetrwać jako gatunek? Film ostrzega, że człowiek jest na granicy zniszczenia Ziemi, a dzieje się tak głównie z powodu nieograniczonego niczym jej podboju. Przytaczając naukowe argumenty teoretyków i praktyków ekonomii (Stephena Hawkinga, Jane Goodall, Margaret Atwood, Vaclava Smila, Daniela Povinellego, Gary'ego Marcusa czy Mariny Silvy), reżyserzy wzywają do zmiany orientacji myślenia. Czasu pozostało niewiele.

W sobotę (16.11 o godz. 17.30) zobaczymy ważny amerykański dokument z 2011 r. w reżyserii Shenka „Prezydent nowej Atlantydy". Mohamed Nasheed to prezydent Malediwów. Zanim został prezydentem, był liderem demokratycznego ruchu przeciw dyktaturze Maumoona Abdula Gayooma. Był więziony i torturowany. Po wyborach przyszło mu jednak stawić czoło znacznie trudniejszemu niż były dyktator przeciwnikowi  – napierającemu na ląd oceanowi. Malediwy są uważane za najniżej położony kraj na świecie. Jeśli poziom morza wzrośnie o 3 m., wówczas życie na 1200 wyspach stanie się niemożliwe. O ile w polityce klimatycznej największych krajów świata nie nastąpią istotne zmiany, Malediwy, jak współczesna Atlantyda, znikną z powierzchni Ziemi. Po projekcji odbędzie się debata.

Na wieczór (21.30) zapowiadany jest głośny amerykański dokumentalny thriller z 2011 r. „Gdy upada drzewo". W grudniu 2005 r. Daniel McGowan został aresztowany przez FBI w trakcie zakrojonego na cały kraj śledztwa przeciwko radykalnym grupom ekologicznym, w tym Earth Liberation Front, która nazywana była w USA „największym wewnętrznym zagrożeniem terrorystycznym". Przez lata jej członkowie przeprowadzili serię spektakularnych akcji  zamachów na cele, które określali jako „niszczące środowisko": tartaki, dilerów samochodów 4x4, rzeźnie dla koni i hotel narciarski w Vail w Kolorado. Razem z Danielem FBI aresztowało 13 innych członków organizacji. Film Marshalla Curry stawia trudne pytania na temat ekologii, bycia aktywistą oraz sposobu definiowania terroryzmu. Czy świat naprawdę jest w stanie w ciągu 30 lat całkowicie przestawić się na energię odnawialną?

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe