Między nami radiowcami
Książki pisane przez radiowców? Rzecz naturalna, nawet oczekiwana. Radio to ulotne medium. Po latach zacierają się wydarzenia, których przedstawiający je autorzy dotykali, dysponując jedynie (aż!) dźwiękiem.
A smakowite wspomnienia, szczególnie te od kuchni? Mają ich w zanadrzu mnóstwo, a często nikt ich (i o nich) nie słyszał. I w końcu pojawia się wreszcie ktoś, kto namawia: „Napisz!". Radiowcy sięgają więc do swojego przepastnego archiwum pamięci, odkurzają stare radiowe nagrania (a zapewniam, że mają ich mnóstwo i często na nośnikach, których nikt już dziś nie używa) i...
Tak powstały dwie książki trójki znanych i lubianych radiowych dziennikarzy: Anny Retmaniak oraz duetu Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk. Pierwsza z nich to „Portret słowem malowany" Anny Retmaniak, która jest autorką i gospodynią nadawanego od ponad 40 lat w Polskim Radiu programu o teatrze i ludziach sceny pod tym samym tytułem. Całą swoją dziennikarską karierę związała z tematyką kulturalną, a głównie z teatrem. W tym czasie przeprowadziła tysiące rozmów z polskimi aktorami i reżyserami. Ta książka to opowieść o jej miłości do radia, ale przede wszystkim do teatru i tworzących go artystów i cenne świadectwo pamięci i wiedzy o tych, których już nie ma. Pięknym wstępem opatrzył książkę Ignacy Gogolewski, bohater pierwszej radiowej audycji Anny Retmaniak z 1968 r. W książce znajdziemy mnóstwo wspomnień, unikalnych zdjęć z archiwum autorki i zapiski rozmów. Do książki dołączono płytę z fragmentami radiowych spotkań autorki. Usłyszymy tu, m.in.: Tadeusza Łomnickiego, Krystynę Jandę, Janusza Gajosa, Zbigniewa Zapasiewicza, Wiesława Michnikowskiego, Kalinę Jędrusik, Mieczysławę Ćwiklińską, Agnieszkę Osiecką i Romana Wilhelmiego. „Portret słowem malowany" to niezwykły dokument z życia polskiego teatru.
Drugą z polecanych dziś książek napisali wspólnie (a właściwie... przegadali) Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk, najbardziej chyba rozpoznawalny dziennikarski duet telewizyjnego ekranu („Wideoteka dorosłego człowieka" emitowana jest od 2001 r.) i polskiej sceny muzycznej. Autorzy zabierają nas w nostalgiczną podróż po czasach minionych, jakże kolorowych pomimo szarości PRL. Są opowieści o gwiazdach, festiwalach i o szalonych prywatkach. O modzie, rock'and'rollu i życiu wśród pustych sklepowych półek. Oś książki stanowi swobodna rozmowa autorów, której bez skrępowania możemy się przysłuchiwać. Oprócz wspomnień dziennikarskiego duetu znajdziemy tu także obszerne wywiady Marii Szabłowskiej z Witoldem Pogranicznym, Andrzejem Korzyńskim, Piotrem Kaczkowskim, Andrzejem Olechowskim, Tadeuszem Nalepą, Haliną Frąckowiak, Sewerynem Krajewskim, Markiem Grechutą i Czesławem Niemenem. Prawdziwa gratka dla poszukiwaczy anegdot i nieznanych dotąd faktów.
Trójka radiowców, dwie książki, kto następny?
Anna Retmaniak
Portret słowem malowany
Prószyński i S-ka
Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk
Ludzkie gadanie. Życie, rock and roll i inne nałogi
Znak