Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

70 milionów powodów

Mariusz Gierej

Powodów, by zmniejszyć liczbę posłów. Sejm kosztem 70 mln się rozbudowuje.

Ciasnota nie pozwala parlamentarzystom należycie wykonywać obowiązków. Czyli już wiemy, co jest przyczyną skandalicznej jakości prac legislacyjnych Sejmu i degrengolady, jaka tam panuje.

W dobie, kiedy rząd szuka oszczędności, każe oszczędzać obywatelom, wprowadzając coraz nowe cięcia i dokładając nam podatków i opłat, takie decyzje po prostu irytują. Politycy chcą oszczędzać na nas – nigdy na sobie. Rozpatrując tylko dwa argumenty, spokojnie można przyjąć założenie, że ktoś, kto podejmuje takie decyzje, ma problem z ciasnotą... umysłu. Wystarczy bowiem uważnie obserwować to, co się dzieje na Wiejskiej i w Polsce, by dojść do następujących wniosków. Po pierwsze, nasz system polityczny spokojnie wytrzymałby próbę wirtualnego Sejmu. Wszak to, co się dzieje w przypadku głosowania nad referendum w sprawie 6-latków, pokazuje, że mamy „partiowodzokrację". Jak wódz i partia zdecydują, tak ma być. Oporu się nie przewiduje, opór się łamie. Po co to? Przecież wystarczyłoby dać wodzom naszych partii – Tuskowi, Kaczyńskiemu, Millerowi, Piechocińskiemu i Palikotowi – po jednym pilocie z przyciskami za i przeciw, ustawić liczbę głosów, i po problemie. Ba, każdy z nich mógłby sobie siedzieć w domu w kapciach – proste i oszczędne.

Po drugie, wszyscy mówią o problemach demograficznych naszego kraju. Liczba Polaków się zmniejsza. Kierując się ich logiką, można się domyślić, że ktoś pomyślał następująco: liczba Polaków i podatników spada, w związku z tym zwiększymy liczbę urzędników, a wszystko to zrekompensujemy obywatelom większą liczbą budynków do utrzymania. Można i tak. Wszak to ta sama logika od z górą 70 lat, ludzie się co prawda zmienili, ale logika i mentalność pozostały te same. Ani jedno, ani drugie nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem.

—Mariusz Gierej, www.mpolska24.pl

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej