Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Fałszerstwo na radarze

Edyta Hołdyńska

Firma, która instalowała radary na lotniskach w Warszawie i Krakowie, sfałszowała dokumenty potwierdzające swoje doświadczenie przy podobnych inwestycjach.

W ten sposób przedsiębiorstwo wygrało przetarg na realizację zamówienia wartego aż 26 mln zł. Teraz sprawę bada prokuratura.

Aferę ujawnili reporterzy „Wiadomości" TVP 1. Jak ustalili, do przetargu na instalację nowych radarów na lotniskach Okęcie w Warszawie i Balice w Krakowie mogły wystartować tylko te firmy, które stosownymi dokumentami potwierdziły wykonywanie podobnych projektów. Przedsiębiorstwo, które wygrało konkurs, przedstawiło jednak sfałszowany dokument – mający rzekomo potwierdzać zrealizowanie podobnej inwestycji w Chinach.

Reporterzy zweryfikowali dane przedstawione przez firmę. Okazało się, że podpis i pieczątka były podrobione. Ponadto osoba podpisana pod dokumentem nigdy nie pracowała na lotnisku w Urumczi w Chinach, gdzie według papierów firma instalowała radary.

Za zakup i instalację nowych radarów była odpowiedzialna podlegająca Ministerstwu Transportu Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej. Jak powiedział rzecznik agencji Grzegorz Hlebowicz, sfałszowany dokument nie odgrywał najważniejszej roli w wyborze firmy. – Bez tego dokumentu zwycięzca przetargu też mógł go wygrać – dodał Hlebowicz.

Zamieszanie wokół przetargu trwa już od wielu miesięcy. Wynik konkursu był wielokrotnie zaskarżany, jednak do tej pory nie brano pod uwagę, że dokumenty uwierzytelniające firmę były sfałszowane.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej