Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

12 gniewnych agentów

Agnieszka Niemojewska

Najsłynniejszych agentów MI6 i CIA – Bonda i Bourne’a – znają wszyscy miłośnicy kina szpiegowskiego. Dlatego proponujemy 12 innych filmów o tej tematyce, które warto obejrzeć

1 „Dobry agent"

reż. Robert De Niro, 2006


Scenariusz filmu Eric Roth zbudował na motywach biografii Jamesa Jesusa Angletona, współtwórcy CIA. „Dobry agent" pokazuje burzliwe początki działalności CIA (lata 40. XX w.) widziane przez pryzmat życia jednego z „ojców założycieli" tej najpotężniejszej agencji wywiadowczej świata. Inteligentny, honorowy i dyskretny absolwent Uniwersytetu Yale Edward Wilson (Matt Damon) zostaje w latach 40. zwerbowany do agencji wywiadowczej OSS. Wkrótce awansuje i staje się jednym z tajnych założycieli CIA. Odnosi sukcesy, a metody przez niego wypracowane agencja wdraża jako standardowe techniki operacyjne. Jednak idealizm Wilsona i jego wielka wiara w amerykańskie wartości stopniowo ulegają erozji i zastępowane są przez chorobliwą podejrzliwość. Za pełną poświęceń służbę ojczyźnie płaci wysoką cenę.

2 „Dzień Szakala"

reż. Fred Zinnemann, 1973


Film Zinnemanna jest dość wierną adaptacją powieści Forsytha. Akcja rozpoczyna się w 1962 r., kiedy to po kolejnym nieudanym zamachu na życie generała Charles'a de Gaulle'a przywódcy organizacji terrorystycznej OAS postanawiają skorzystać z usług płatnego zabójcy, enigmatycznego Brytyjczyka – Szakala. Wywiad francuski odkrywa, że terroryści planują kolejny zamach. Flegmatyczny komisarz Claude Lebel (Michael Lonsdale), dysponując jedynie pseudonimem zamachowca, ma za zadanie ustalić jego tożsamość, by tym samym go powstrzymać. Edward Fox w roli Szakala jest znakomity – zimny, opanowany, cyniczny i bezwzględny. Komisarz Lebel jest w porównaniu z nim co najwyżej poprawny. Reżyser drobiazgowo przedstawił przygotowania Szakala do zamachu oraz śledztwo francuskiej policji. Misternie obmyślany plan zabójcy i mistrzostwo w sztuce kamuflażu sprawiają, że napięcie nieustannie rośnie.

3 „Pan i Pani Smith"

reż. Doug Liman, 2005

John i Jane Smith (Brad Pitt i Angelina Jolie) są zwyczajnym małżeństwem, które wiedzie ustabilizowane, wręcz nudne życie w uroczym domku na przedmieściach. Funkcjonują bez większych zgrzytów, wzlotów czy upadków, ale nie da się ukryć, że codzienna rutyna obojgu za bardzo nie służy. Ta stabilizacja jest jednak przykrywką dla prawdziwego oblicza współmałżonków. Bo tak naprawdę John i Jane Smith są płatnymi zabójcami, których skuteczność i profesjonalizm są cenione i wysoko opłacane. Pracują dla konkurencyjnych organizacji szpiegowskich. I choć w branży ich sława ich wyprzedza, to nic o sobie nie wiedzą. Prawda nie może wyjść na jaw. Sytuacja się komplikuje, kiedy John i Jane otrzymują rozkaz zlikwidowania... siebie nawzajem. Ich spokojny do niedawna dom staje się prawdziwym polem bitwy. Zabawna strzelanka.

4 „Północ, północny zachód"

reż. Alfred Hitchcock, 1959

Dwukrotny rozwodnik, pracownik agencji reklamowej Roger Thornhill (Cary Grant) pewnego dnia zostaje porwany przez dwóch mężczyzn, a następnie przetransportowany do willi niejakiego Townsenda. Ów jegomość najwyraźniej bierze Thornhilla za agenta CIA i wymaga od niego podania informacji, których ten nie posiada. Kiedy staje się jasne, że do żadnej współpracy nie dojdzie, napastnicy postanawiają pozbyć się balastu. Thornhillowi udaje się cudem ujść z życiem, jednak jest to dla niego tak naprawdę dopiero początek prawdziwych problemów... „Północ, północny zachód" to pierwszorzędnie zrealizowane kino, z wartką akcją i misternie budowanym napięciem (wystarczy wspomnieć choćby o niezapomnianej scenie ostrzeliwania głównego bohatera przez samolot na środku pustkowia).

5 „Prawdziwe kłamstwa"

reż. James Cameron, 1994

Międzynarodowy agent do zadań specjalnych Harry Tasker (Arnold Schwarzenegger) to prawdziwy as wśród szpiegów: włada biegle sześcioma językami, ma nienaganne maniery i umiejętności płatnego zabójcy, umie też pilotować samolot odrzutowy. Może pochwalić się doktoratem z fizyki jądrowej (kto zna Schwarzeneggera, od razu się uśmiechnie). Ze wszystkich niebezpiecznych misji wychodzi obronną ręką. Problemy Tasketa zaczynają się wtedy, gdy w aferę szpiegowską zostaje wplątana jego rodzina: najpierw żona (świetna Jamie Lee Curtis), która z braku innych podniet wdaje się w romans z niby-agentem, a w konsekwencji ląduje wraz z mężem w łapach terrorystów, a następnie córka, którą owi terroryści porywają. Oczywiście, nim wszystko dobrze się skończy, widz cieszy oko kolejnymi wybuchami, strzelankami i ponętnymi paniami (ech, Tia Carrere!).

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej