
Klimat w służbie propagandy
Przed warszawskim szczytem klimatycznym urzędnicy zarzucili opinię publiczną tezami o rekordowo wysokich poziomach emisji CO2
Dwutlenek węgla jest łagodnym gazem cieplarnianym, niezbędnym składnikiem powietrza koniecznym do wzrostu roślin, a nie trucizną, z którą należy walczyć za wszelką cenę wynika z najnowszego raportu „Rewizja zmian klimatu II nauki fizyczne", przygotowanego przez naukowców z Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (NIPCC).
Świat z komputera
Zespół tworzy grupa uznanych w świecie naukowców, którzy nie chcą się podpisywać pod tezami na temat zmian klimatu powstałymi na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych. NIPCC nie jest sponsorowany przez żaden rząd, a przez to jest wolny od nacisków politycznych. W skład zespołu wchodzą m.in. prof. Don J. Easterbrook, geolog z Uniwersytetu Zachodniego Waszyngtonu, dr Anthony Lupo z Wydziału Zasobów Naturalnych Uniwersytetu Missouri, dr Willem de Lange z nowozelandzkiego Uniwersytetu Waikato, prof. Franco Battaglia z włoskiego Uniwersytetu w Modenie, prof. Vincent Courtillot z francuskiego Instytutu Fizyki Ziemi, prof. Fred Goldberg ze Szwedzkiego Instytutu Polarnego, dr Eigil Friis-Christensen z Narodowego Instytutu Kosmicznego z Danii, prof. Jan-Erik Solheim z Wydziału Fizyki i Techniki norweskiego Uniwersytetu w Troms i wielu innych naukowców m.in. z Indii, Estonii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Wszystkie prace NIPCC są recenzowane przez niezależnych recenzentów i prezentowane na całym świecie. Dwa poprzednie raporty tej instytucji przetłumaczyła i opublikowała m.in. Chińska Akademia Nauk. Wydanie polskie raportu przed trwającym szczytem klimatycznym w Warszawie przygotował i udostępnił Instytut Globalizacji.