Najnowsza interwencja Uważam Rze

Historia

Drugi z lewej: William Donovan ? od 1941 r. szef amerykanskiego Biura Sluzb Strategicznych (OSS)

Szpiedzy z dobrego towarzystwa

Sebastian Rybarczyk

Bankierzy, milionerzy i filantropi tworzyli prywatny wywiad Franklina Delano Roosevelta

Poglądy Franklina Delano Roosevelta (FDR) na temat funkcjonowania wywiadu wyrobiła I wojna światowa i stanowisko zastępcy sekretarza marynarki. Podczas jednego z pobytów w Londynie kierownictwo wywiadu admiralicji zorganizowało dla niego wykład, jak powinny funkcjonować służby specjalne. Dywersja, sabotaż, tajne operacje – z takim przeświadczeniem Roosevelt opuszczał Anglię. Christopher Andrew, brytyjski historyk służb specjalnych, napisał, że Roosevelt, wyjeżdżając, był „olśniony, przede wszystkim fenomenalnymi sukcesami agentów (...)".

Praca dla gentlemana

Rooseveltowie należeli do jednej z wielkich rodzin amerykańskich. Potomkowie holenderskich osadników byli elitą elit Wschodniego Wybrzeża, obok znaczących majątków  mieli ogromne wpływy polityczne. FDR okazał się politycznym zdrajcą rodziny i jako jedyny wyłamał się z obowiązującego kanonu zasad i związał się z partią demokratów. Poparł Woodrowa Wilsona w wyborach 1912 r. przeciw, co jest dość sensacyjne, swojemu kuzynowi, byłemu prezydentowi Theodore'owi Rooseveltowi. Demokraci docenili woltę FDR i zapewnili posadę w Departamencie Marynarki. Skierowanie go akurat właśnie na to stanowisko było o tyle nieprzypadkowe, że młody Franklin pasjonował się żeglarstwem otoczony grupą przyjaciół obu płci.

Podczas swojej kadencji na stanowisku ministerialnym do obowiązków FDR należał nadzór nad Biurem Wywiadu Morskiego (ONI). Już wtedy dało się zauważyć pewną charakterystyczną cechę przyszłego prezydenta. W okresie I wojny doprowadził on do zatrudnienia kilku ludzi z najbliższego sobie kręgu znajomych. Należały do nich tak egzotyczne postacie jak Lawrence Waterbury mistrz gry w polo, kolega z Harvardu Stewart Davis czy stały partner gry w golfa Aleksander Lagare. Koneksje rodzinne i własna ambicja spowodowały, że w następnych wyborach 1920 r., jako 38-latek, był oficjalnym kandydatem na wiceprezydenta. Zwycięstwo republikanów pokrzyżowało te plany, a następnie ciężka choroba wyłączyła go z polityki na prawie osiem lat.

Wielu biografów FDR jest zdania, że choroba i walka z nią zakończona częściowym zwycięstwem, wyrobiły w Roosevelcie twardość charakteru i z sympatycznego bawidamka i hulaki stworzyły mężczyznę i polityka. Jednak poglądy na sposób funkcjonowania wywiadu nie zmienił. Dla niego nadal była to profesja dla dobrze urodzonych poszukiwaczy przygód.

The Room

Vincent Astor był kilka lat młodszy od Roosevelta, a ich przyjaźń rozwijała się powoli, mimo że ich posiadłości sąsiadowały ze sobą. Do zbliżenia doszło podczas choroby FDR, kiedy zmuszony był korzystać z ogrzewanego basenu, a taki w pobliżu posiadał tylko Astor. Początki ich współpracy wywiadowczej owiane są tajemnicą, faktem pozostaje jednak, że gdy Roosevelt szykował się ponownie do powrotu na scenę polityczną, pod ręką miał rzutkiego 36-latka. Obaj podzielali zainteresowania, które sprowadzały się do prowadzenia aktywnego, pełnego przygód życia. Astor był dziedzicem fortuny swojego ojca, który zakończył życie wraz z „Titanikiem" w głębinach Atlantyku. Młody multimilioner przerwał studia i zaciągnął się do marynarki, gdzie dosłużył się stopnia porucznika. Po wojnie skoncentrował się na rozwoju biznesu, chociaż cały czas interesował się polityką, głównie międzynarodową.William Donovan był wielkim amerykańskim patriotą i uzdolnionym oficerem armii, ale w kwestiach politycznych i wywiadowczych był amatorem

Końcówka lat 20. ubiegłego wieku to okres rozwoju Ameryki i prosperity. Nadziei i optymizmu połączonego z infantylizmem. Panowało przekonanie, że po okropnościach wielkiej wojny nadszedł czas dyplomacji, a konflikty skutecznie rozwiąże Liga Narodów. Problem jednak polegał na tym, że Europa po traktacie wersalskim był podzielona politycznie i narodowościowo jak nigdy dotąd. Wzbierały już fale socjalistycznych totalitaryzmów komunistycznego i faszystowskiego.

Poprzednia
1 2 3 4

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy