Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Budowa wspolnoty gospodarczej Polakow jest dzisiaj koniecznoscia ? twierdzi Ryszard Florek

Polskie firmy są dyskryminowane

Rafał Kotomski

Wywiad z Ryszardem Florkiem, założycielem i prezesem firmy Fakro, twórcą fundacji gospodarczej „Pomyśl o przyszłości”

Założona przez pana fundacja „Pomyśl o przyszłości" w wydanym niedawno opracowaniu próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Polacy zarabiają cztery razy mniej niż Niemcy czy Szwedzi. Analizuje też przyczyny, z powodu których mamy wciąż problem z budową wspólnoty gospodarczej Polaków. Rzeczywiście powinniśmy pomyśleć o przyszłości, ale co będzie z naszą gospodarką, jeśli niestety nie pomyślimy?

Jeżeli będzie tak jak do tej pory, to oznacza w praktyce koniec rozwoju gospodarczego Polski. Wszystko, co mogliśmy osiągnąć prostym wykorzystaniem rezerw czy przyciągnięciem zagranicznych inwestorów, to już osiągnęliśmy. Dalszy rozwój może być właściwie tylko symboliczny. W opracowaniu wydanym przez fundację „Pomyśl o przyszłości" nie ma jeszcze danych, które porównują PKB 100 mln najbogatszych i 100 mln najbiedniejszych Europejczyków z państw Wspólnoty. Wynika z nich, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat nasz wzrost PKB to 2 proc., a wzrost u tych najbogatszych to 12 proc. Najbogatsi rozwijają się co najmniej pięć razy szybciej! Widać, że jeśli nie zmienimy polityki gospodarczej, jeżeli dalej będziemy tak jak dotychczas organizować polską wspólnotę gospodarczą, możemy tylko konsekwentnie oddalać się od tych, do których powinniśmy równać. Tu nie ma żadnej manipulacji statystykami. Przytaczam tylko dane Eurostatu.

Mamy tak ogromny dystans do nadrobienia, że chyba możemy mówić nie o rozwoju, ale wręcz o cofaniu się, prawda?

Niestety, tak to wygląda. A do nadrobienia mamy naprawdę sporo. Wystarczy sięgnąć do historii, pamiętać o zaborach, potem ustroju socjalistycznym. Skutki są takie, że Polacy wciąż nie rozumieją gospodarki globalnej, w której dzisiaj funkcjonują. Zresztą bardzo dobrze, że tak się stało. Mam wrażenie, że jako naród nie potrafimy się w niej znaleźć. A z tego już konsekwentnie wynika późniejszy brak rozwoju.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej