Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Największa afera w historii?

39 osób z zarzutami, w tym były wiceszef MSWiA i wiceprezes GUS – to pokłosie tzw. infoafery, już nazwanej przez szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego „największą w historii".

Śledztwo w sprawie wielkiej korupcji przy ustawianiu przetargów na sprzęt komputerowy CBA pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie prowadzi od 2011 r. Wówczas to zatrzymano m.in. Andrzeja M., szefa Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Udowodniono mu, że przyjął łapówki w wysokości pół miliona złotych. Dziś współpracuje ze śledczymi, licząc na złagodzenie kary, i to w dużej części dzięki jego zeznaniom było możliwe zatrzymanie kolejnych osób. Z CPI MSWiA, gdzie pod lupą agentów znajduje się 38 przetargów, oraz Komendy Głównej Policji (89 przetargów) sprawa rozszerzyła się na inne ministerstwa i urzędy.

Kluczowe było rozpracowanie informatycznej firmy NetLine. Tą drogą zobaczono, że ustawiony został także przetarg na obsługę polskiej prezydencji w UE o wartości 38 mln zł. Już zatrzymano szefową wydziału zamówień publicznych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a nie jest to koniec całej sprawy. – Jest to śledztwo bardzo skomplikowane, wielowątkowe i trudne.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy