Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Prezydent Wiktor Janukowycz (z lewej) i Herman von Rompuy, przewodniczacy Unii Europejskiej

Suma strachów

Michał Kozak

Dla Wiktora Janukowycza ani Rosja, ani Unia Europejska nie wydają się odpowiednim kierunkiem politycznym

Co za idioci. Co oni wyprawiają?! – denerwuje się 24-letnia Julia z leżącego na wschodzie Ukrainy Dniepropietrowska. – Ja chcę do Unii, chcę normalnie pracować, żyć w normalnym kraju – komentuje ciągnący się jak brazylijska telenowela spektakl urządzany od miesięcy przez ukraińskich polityków. Ci zaś wciąż nie mogą się zdecydować, czy chcą, by ich kraj stał się pełnoprawną częścią Europy.

Julia nie jest w swoich ocenach odosobniona. Jak pokazują sondaże, na wschodzie Ukrainy uważanym w Europie, nie wiedzieć czemu, za prorosyjski za stowarzyszeniem kraju z Unią Europejską jest już przeszło połowa mieszkańców. Jedynie garstka chce do putinowskiego Związku Celnego postrzeganego przez zwolenników jako „nowy ZSRR". Reszta nie ma zdania, zajęta codziennymi problemami. Według najnowszych sondaży przeprowadzonych w całym kraju, aż 58 proc. Ukraińców chciałoby pełnego członkostwa w Unii, a zaledwie 14 proc. – uczestnictwa ich kraju w kremlowskim projekcie. Co gorsza dla ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, ideę stowarzyszenia ze Wspólnotą popiera aż 47 proc. uważanych w Europie za prorosyjskich wyborców rządzącej Partii Regionów, zaś silnych związków z Moskwą chce tylko 20 proc. z nich. Opozycyjne Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko i UDAR Witalija Kliczki mają jeszcze bardziej proeuropejski elektorat – stowarzyszenia z UE chce odpowiednio 70 i 62 proc. zwolenników tych partii. Nawet na silnie zrusyfikowanym południu Ukrainy za europejską integracją opowiada się połowa mieszkańców.

W swoim lawirowaniu pomiędzy Unią Europejską a putinowską Rosją obóz Janukowycza jest więc osamotniony jak nigdy. Jednak to nie zdanie zdecydowanej większości z 46 milionów ukraińskich obywateli będzie decydować o przyszłości Ukrainy, lecz fobie i lęki jednego człowieka.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy