Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

W Hiszpanii czy Chorwacji frankowicze sa pod ochrona panstwa ? w Polsce wciaz jeszcze na to czekaja

Frank zwany pożądaniem

Edyta Hołdyńska

Zadłużeni mają szanse odzyskać stracone pieniądze w sądzie albo zarabiając w Szwajcarii

Wszyscy, którzy skuszeni wizją solidnej szwajcarskiej waluty zaciągnęli przed kilkoma laty kredyty mieszkaniowe we frankach, zamiast zyskać, liczą straty. A te sięgają już nierzadko równowartości pożyczki. Według prognoz frank miał być dużo słabszy niż złoty, a dzisiaj to już ok. 3,5 złotego. Dłużnicy, zamiast płakać w nieskończoność w poduszkę, postanowili działać. Pierwsze sprawy wytoczone bankom trafiły już do sądów. Powstają także stowarzyszenia kredytobiorców walczących o swoje prawa. Wielu planuje także skorzystać z otwarcia szwajcarskich granic w maju 2014 r.

Justyna Kopczyńska skończyła finanse na Uniwersytecie Warszawskim. Szybko znalazła dobrze płatną pracę i podjęła decyzję o zakupie własnego mieszkania w stolicy. Kredyt we frankach miał być strzałem w dziesiątkę. Zachęcona kryzysem szwajcarskiej waluty, zapowiadanym przez swoich mentorów ekonomistów, śladem setek tysięcy Polaków zaciągnęła pożyczkę. Na ponad 300 tys. zł. Dziś kwota jej zobowiązania jest dwa razy wyższa. – Oprócz tego, że bank co miesiąc przelicza walutę po najwyższej i najdogodniejszej dla siebie stawce, to jeszcze co roku muszę wpłacać ok. 6 tys. zł depozytu za przeliczanie waluty i zabezpieczenie spłaty kredytu – mówi Kopczyńska.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe