Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Nadminister Kapica

Jan Piński

Kim jest urzędnik, który trzęsie Ministerstwem Finansów

Wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica (we wrześniu skończył 43 lata) lubi pozować na twardego faceta. Często fotografuje się z kilkudniowym zarostem i w mundurze. Jest najbardziej wpływowym urzędnikiem w Ministerstwie Finansów. Nadzoruje branżę hazardową, pobór i wysokość akcyzy (papierosy, alkohol, paliwa), a od połowy 2013 r. administrację podatkową. Obecną pozycję zawdzięcza przypadkowi i... biznesmenom z branży hazardowej: Ryszardowi Sobiesiakowi i Janowi Koskowi. Gdy 1 października 2009 r. wybuchła w mediach tzw. afera hazardowa, w ujawnionych stenogramach rozmów Sobiesiak i Kosek niepochlebnie wypowiadali się o Kapicy. To wystarczyło, aby namaścić go w mediach na obrońcę interesu państwa, dbającego tak o budżet kraju, jak i o zdrowie obywateli, których chce trzymać jak najdalej od szkodliwego nałogu, jakim jest hazard. To wówczas spece od public relations Platformy Obywatelskiej postanowili zrobić z niego twarz rządu na czas afery hazardowej. Gdy później okazało się, że prawda o wiceministrze jest bardziej złożona, na zmianę było za późno. Każda próba odwołania lub marginalizacji Kapicy będzie przedstawiana jako triumf lobby branży hazardowej.

Tymczasem bilans 6-letnich rządów Kapicy jest bardzo niekorzystny dla budżetu państwa. Mafia paliwowa nie niepokojona przez nikogo działa w najlepsze, rośnie przemyt papierosów i alkoholu (podlega mu też akcyza). Last but not least sztandarowy produkt Kapicy, ustawa hazardowa została uznana w Strasburgu w lipcu 2012 r. za niezgodną z prawem unijnym. Ta ostatnia wpadka skutkować będzie w przyszłości wielomiliardowymi odszkodowaniami wypłacanymi przez Skarb Państwa.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy