
Kneblowanie internetu
Ratyfikacja transatlantyckiego porozumienia o wolnym handlu (TAFTA) może się przyczynić do wprowadzenia w Europie restrykcyjnego prawa autorskiego i ograniczenia wolności w sieci
W połowie listopada 2013 r. demaskatorski portal internetowy WikiLeaks ujawnił fragment tajnego projektu transpacyficznego porozumienia o partnerstwie (TPP). Umowa ta ma zbliżyć gospodarczo i prawnie kraje Północnoamerykańskiej Strefy Wolnego Handlu z państwami basenu Oceanu Spokojnego.
Ujawnione materiały wywołały wzburzenie licznych organizacji pozarządowych, które dopatrzyły się w tajnych protokołach do TPP naruszeń praw obywatelskich. W ich opinii umowa transpacyficzna wychodzi daleko poza zakres zwykłej liberalizacji handlu, ponieważ narusza prawa konsumentów oraz szkodzi środowisku naturalnemu. WikiLeaks opublikował zaledwie fragment utajnionych dokumentów dotyczących ochrony własności, ale to wystarczyło, by wybuchł skandal. WikiLeaks doradził organizacjom monitorującym przestrzeganie praw obywatelskich zwrócenie szczególnej uwagi na zapisy rozdziału wstępnego, który omawia przygotowywanie porozumienia oraz przewiduje głębokie reformy ochrony prawnej, obejmujące nie tylko prawa autorskie, działalność wydawniczą i patentową, ale nawet przemysł farmaceutyczny, znaki towarowe, wolności obywatelskie i odpowiedzialność dostawców usług internetowych.