Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Butik: Płyty

Grzegorz Benda

Hope Nahorny

Trio Confiteor

Cena: 39,99 zł

Gdybym wiedział, jak ważne to będzie nagranie, tobym się bardziej przyłożył, mówił przed laty o swym udziale w 1969 r. w nagraniu pierwszej płyty grupy Breakout „Na drugim brzegu tęczy". Skromność, bo w czasach wszechobecnego big-beatu płyta ta była pod każdym względem objawieniem, po raz pierwszy zabierając nas w mało znaną dotąd polskim słuchaczom krainę jazz-rocka. Także, a może głównie, dzięki niemu. Dwie smakowite solówki na flecie w otwierającym płytę utworze „Poszłabym za tobą" i na saksofonie w utworze tytułowym były prawdziwie ożywczym muzycznym powiewem. To głównie dla nich do dziś tak chętnie sięgam po tę płytę.

Włodzimierz Nahorny. Jazzowy muzyk, pianista, flecista, saksofonista, kompozytor i aranżer. W tym roku w listopadzie będzie obchodzić 73. urodziny. Nadal gra i komponuje. W pierwszy dzień wiosny bywalcy Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki będą mieli okazję uczestniczyć w oficjalnej premierze jego kolejnej płyty Nahorny Trio „Hope". Włodzimierz Nahorny zasiądzie przy fortepianie, Piotr Biskupski przy perkusji, a Mariusz Bogdanowicz stanie przy kontrabasie. Trio istnieje od 1992 r.

Na płycie znalazło się siedem utworów z różnych okresów twórczości pianisty. Sam kompozytor określa je jako programowe. Pierwszy, którym trio zawsze rozpoczyna swe koncerty, to „Nadzieja Smutnego Serca", inspirowany pieśnią Jana Kochanowskiego o tym samym tytule. „Heroes" poświęcony jest warszawskim powstańcom, jego prawykonanie miało miejsce 1 sierpnia 2009 r. na festiwalu Jazz na Starówce. 13 grudnia 2006 r. na Jazz Jambore premierę miała kompozycja „I'll Remember December", upamiętniająca rocznicę stanu wojennego. Bohaterom warszawskiego getta dedykowany jest z kolei utwór „Jews". Najdłuższa, 13-minutowa kompozycja to „Kurpie", składanka trzech ludowych utworów w wersji zdecydowanie jazzowej, a w klimaty o charakterze beatowym zabiera nas „Czyścica". Ale najbardziej podoba mi się „Kocham O'Keeffe", kompozycja ze spektaklu „Lady Day", opowieści o życiu amerykańskiej wokalistki Billy Holiday, w którym lider zespołu odważnie przyjął na siebie także zadania aktorskie. Płyta „Hope" to znakomite kompozycje w znakomitym wykonaniu. Polecam.

Śmiercie

Magdalena Kumorek

Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk

Cena: 39,99 zł

Magdalenę Kumorek znamy przede wszystkim jako aktorkę. Trudno nie pamiętać jej świetnej roli siostry jednego z głównych bohaterów w ostatnim głośnym filmie Ryszarda Bugajskiego „Układ zamknięty". Tuż po premierze filmu zwierzyła mi się, że przygotowuje płytę, ale nie zdradziła wtedy najdrobniejszego szczegółu. Płyta zatytułowana jest groźnie – „Śmiercie". Powstała, tak twierdzi aktorka (a tu wokalistka i kompozytorka wszystkich 12 utworów), z miłości do polskiej muzyki ludowej i twórczości Bolesława Leśmiana. Wszystkie wiersze genialnego poety krążą tu wokół śmierci. Czasami chodzi o śmierć idei, innym razem o śmierć uczucia, więc artystka uznała, że „Śmiercie" to jedyny tytuł, jaki można było tej płycie nadać. Wbrew tytułowi płyta jest bardzo radosna. Piosenki zaaranżował Piotr Dziubek, kompozytor i muzyk, prywatnie mąż aktorki. Polecam szczególnie wielbicielom poezji śpiewanej.

Zelig

Krzysztof Zalewski

Parlophone Music Poland

Cena: 34,99 zł

Przed dziesięcioma laty był Krzysiem. W tym jest już Krzysztofem Zalewskim, artystą i wokalistą pełną gębą. „Zalef" pojawił się w 2003 r. w kolejnej edycji „Idola". Wygrał. Nosił długie włosy, skórzaną kurtkę i miał głos, który zapadał w pamięć. Wygrał i zniknął jak Bobby Fischer. Owszem, była niezła płyta „Pistolet", był świetny występ w Opolu, była tytułowa rola w filmie „Historia Roja" (kiedyż ten film pojawi się wreszcie w kinach?), ale tej (takiej!) płyty wciąż nie było. Zalewski już dziś zasługuje na własną szufladę, w którą i tak trudno będzie go wcisnąć. Płyta „Zelig" niewątpliwie allenowska. „Musimy nadejść, pozostawić po sobie poświatę, musimy błyszczeć, rozpalić masę, dla po nas pokoleń robimy jaśniej". I robi się „Jaśniej". Tak jasno, że aż biało, więc tej wiosny często będę słuchał... „Zimowego".

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez