Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Więcej pracy, mniej zakupów

Edyta Hołdyńska

Polacy postanowili nieco zaoszczędzić. W marcu wyhamował w kraju wzrost sprzedaży detalicznej. Choć – jak wynika z danych przedstawionych przez GUS – zwiększył się o 3,1 proc., to najgorszy wynik od trzech kwartałów. Nieznaczne ożywienie widać natomiast na rynku pracy. Bezrobocie spadło do 13,5 proc. wobec 13,9 proc. w lutym. Nadal w złej sytuacji są młodzi z wyższym wykształceniem.

W lutym sprzedaż zwiększyła się aż o 7 proc. Wysoki odsetek wzrostu konsumpcji Polaków Główny Urząd Statystyczny przedstawiał już od dziewięciu miesięcy. Ekonomiści spodziewali się, że w marcu wzrost sprzedaży wyniesie ok. 6 proc. Tymczasem według najnowszych danych, w marcu sprzedaż zwiększyła się jedynie o 3,1 proc.

Polacy najchętniej kupowali odzież i obuwie oraz samochody. To tam najbardziej dynamicznie rosły statystyki sprzedaży. Odsetek konsumpcji zwiększył się odpowiednio o 26,6 proc. w sklepach z odzieżą i obuwiem oraz o 12,3 proc. w salonach samochodowych. – W całym pierwszym kwartale sprzedaż detaliczna wzrosła realnie o 5,5 proc., co potwierdza, że mamy stopniowe umacnianie się popytu ze strony gospodarstw domowych. A odbudowa popytu przyniosła pozytywne efekty, jeśli chodzi o przychody budżetu państwa – powiedziała wiceprezes GUS Halina Dmochowska. I przypomniała, że ze względu na różne daty świąt wielkanocnych, na dane z marca należy patrzeć z przymrużeniem oka.

Powoli zaczyna się poprawiać sytuacja na rynku pracy. Rok temu stopa bezrobocia wynosiła aż 14,3 proc. wobec 13,5 w ubiegłym miesiącu. Jak wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w marcu liczba bezrobotnych zmniejszyła się o blisko 72 tys. osób. W urzędach pracy było zaś zarejestrowanych o 130 tys. mniej osób niż przed rokiem. Bez pracy wciąż jest jednak 2 mln 184 tys. osób.  Stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach. Największy spadek liczby osób bezrobotnych nastąpił w województwach: mazowieckim – o prawie 8 tys., oraz wielkopolskim – o 6,6 tys. Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (21,5 proc.), kujawsko-pomorskim (18,2 proc.), zachodniopomorskim (17,9 proc.), świętokrzyskim (16,5 proc.) oraz podkarpackim (16,4 proc.). Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (9,6 proc.), mazowieckie (11,1 proc.), śląskie (11,4 proc.) oraz małopolskie (11,7 proc.). Zdaniem ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza, na rynku pracy widać już wyraźne ożywienie. Jak podkreśla, w urzędach pracy rejestruje się coraz mniej osób, a dodatkowo coraz więcej z nich znajduje pracę. Już w styczniu w urzędach zarejestrowanych było o 35 tys. mniej bezrobotnych niż przed rokiem. Natomiast w lutym ta różnica wzrosła do blisko 80 tys., w marcu zaś – do 130 tys. Jak mówi minister, wobec takich statystyk trzeba patrzeć optymistycznie także na kolejne miesiące.

Do urzędów pracy w marcu zgłosiło się także więcej pracodawców. Odnotowano 107 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o ponad 18 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Po raz ostatni wyższą liczbę wolnych miejsc pracy zgłoszono w 2010 r. Najwięcej ofert przybyło w województwie opolskim i podkarpackim. Mimo to, według danych CBOS, trzy czwarte Polaków nadal uważa, że sytuacja na polskim rynku pracy jest zła. To jednak o 8 punktów procentowych mniej niż miesiąc wcześniej.

Negatywne opinie przeważają we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Najczęściej jednak źle o rynku pracy wyrażają się ci, którzy deklarują także, że znajdują się w złej sytuacji materialnej. Wśród tej grupy aż 90 proc. osób wyraziło opinię negatywną o krajowym rynku. Tak samo myśli 87 proc. bezrobotnych, a także 86 proc. spośród osób uzyskujących najniższy dochód per capita. To także opinia 85 proc. osób w wieku powyżej 64 lat.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez