Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

MF bierne w sprawie nielegalnego hazardu online

Krzysztof Galimski

Przestępcze podziemie niemal całkowicie opanowało polski rynek hazardu w internecie. Szara strefa to aż 97,5 proc. obrotów branży, której wartość szacuje się nawet na 5 mld zł rocznie. Właścicieli nielegalnych stron nie odstraszają zapisane w ustawie kary. Gdy już dochodzi do procesu, to wyroki są wręcz śmiesznie – nakazuje się zapłatę grzywny w wysokości kilku tysięcy zł. Rozwiązaniem mogłoby być blokowanie odpowiednich serwerów, ale na to Ministerstwo Finansów nie chce się zgodzić.

Podczas poświęconego m.in. nielegalnemu hazardowi w internecie posiedzenia Sejmowej Komisji Sportu wiceminister finansów Jacek Kapica stwierdził, że administracyjne blokowanie stron nie jest możliwe, ponieważ polskie społeczeństwo sprzeciwia się takim rozwiązaniom. Tymczasem przeprowadzone w marcu 2014 r. przez Millward Brown badanie dotyczące stosunku Polaków do nielegalnego hazardu w internecie nie pozostawia żadnych wątpliwości – chcemy chronić dzieci przed hazardem w sieci. Przytłaczająca większość – aż 96 proc. – badanych opowiedziała się za ochroną niepełnoletnich przed tym zagrożeniem. Większość Polaków (75 proc. badanych) jest przekonana, że nielegalne strony hazardowe powinny być blokowane, a zająć się tym powinny organy państwa (77 proc. badanych).

„Na bieżąco analizowane są badania z zakresu gier hazardowych online. Badania przeprowadzane przez instytuty badawcze stanowią istotne źródło informacji, które pośrednio wpływają na kształt polityki gier hazardowych w Polsce” – zapewnia Biuro Prasowe Ministerstwa Finansów. Czy jednak MF ma zamiar cokolwiek zmienić? Odpowiedź resortu jest co najmniej dwuznaczna: „Opinie i raporty stanowią istotne źródło informacji, jednak nie można zapominać, że Minister Finansów zobligowany jest to przeciwdziałania negatywnym skutkom uprawiania gier hazardowych, dlatego też, kształtując politykę hazardową w Polsce, Ministerstwo Finansów uwzględnia wiele czynników, w tym opinie społeczne i raporty instytutów badawczych” – napisało ministerstwo. Na naszą prośbę o wyjaśnienie, czy jakiekolwiek prace w zakresie zmiany ustawy rzeczywiście się odbywają, stwierdził, że nie, gdyż badania nie powinny być „wyłączną podstawą do rozpoczęcia przez ministra finansów prac legislacyjnych”.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy