Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Biznesmen kontra podatki

Edyta Hołdyńska

Przedsiębiorcy alarmują: polskie prawo hamuje rozwój gospodarczy kraju

Polskie prawo jest krzywdzące dla biznesu i nie motywuje do rozwoju firm. Przepisy powstają w wyniku lobbingu określonych grup i nie przekładają się na wspólne dobro całego kraju – uważa Ryszard Florek, właściciel nowosądeckiej firmy Fakro. Razem z kilkunastoma innymi producentami i Fundacją „Pomyśl o przyszłości” walczy o rozwój polskich marek również na zachodnim rynku. Pragnie uświadomić Polakom, dlaczego zarabiają cztery razy mniej niż mieszkańcy bogatych krajów Europy Zachodniej. Z powodu rygorystycznie ściąganych przez fiskus podatków i ciągnących się latami postępowań sądowych polskie firmy upadają. Nawet jeśli w toku postępowania przed sądem udowodnią swoją rację.

Zamiast wypełniać swój biznesplan, przedsiębiorcy często muszą wydawać krocie na prawników. Problemy prawne piętrzą się bowiem co krok. A w ten sposób trudno konkurować z zachodnimi korporacjami, które nie mają tego typu obciążeń. Niepotrzebnie zwiększa to koszt produktu.

Właściciele firm mają problem zwłaszcza z interpretacją przepisów prawa gospodarczego. Uważają, że powinno ono regulować tylko niezbędne obszary życia obywateli. Z kolei prawo podatkowe oprócz funkcji fiskalnej powinno mieć także charakter motywujący do rozwoju gospodarczego.

– Rodzime i rodzinne firmy rywalizujące na globalnym rynku o swój sukces walczą zupełnie same. Nie mogą liczyć nawet na tak zwane miękkie wsparcie. To chociażby wskazywanie podczas wizyt dyplomatycznych na szczeblu międzynarodowym ważnych dla polskiej gospodarki firm, z którymi mogliby współpracować zagraniczni kontrahenci – twierdzi Ryszard Florek. – Wydaje się, że w Polsce większą dbałość wykazuje się o zagranicznych inwestorów, którzy korzystają z licznych ulg i zwolnień podatkowych, przygotowywanych dla nich przez polskich ustawodawców.

W Polsce istnieje jednakowy system opodatkowania zarówno tych przedsiębiorców, którzy nieustannie inwestują w rozwój swojej firmy, jak i tych, którzy zniechęceni do kontynuowania biznesowego przedsięwzięcia skupiają się na konsumpcji zysku.

Zniszczyła ich skarbówka

Odroczenie płatności podatku CIT do czasu pobierania dywidendy sprzyjałoby rozwojowi firm. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskaliby dodatkowe środki na inwestycjeKolejny problem to nieprzychylne nastawienie do przedsiębiorców niektórych państwowych urzędników. Zdarza się, że stawiają się oni w pozycji tych, którzy mogą decydować o losie firmy, nie ponosząc za to żadnej odpowiedzialności. To może być także efekt bezradności wynikającej z problemów w interpretacji skomplikowanych i niejednoznacznych regulacji prawnych. Bywa nawet, że z obawy przed posądzeniem o korupcję urzędnik boi się podejmować decyzje korzystne dla danej wspólnoty ekonomicznej.

Właściciele upadłych dzisiaj firm na własnej skórze odczuli, jak polskie organy skarbowe potrafią bez skrupułów i bez żadnych konsekwencji zniszczyć przedsiębiorcę. W ostatnich miesiącach najbardziej znanym przykładem walki biznesmenów z fiskusem stali się właściciele Krakowskich Zakładów Mięsnych i Polmozbytu Kraków. Trzej przedsiębiorcy zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy oraz działanie na szkodę własnych spółek w związku z prywatyzacją wspomnianych przedsiębiorstw. Właściciele firm spędzili w areszcie 9 miesięcy. Sprawa KZM została umorzona z powodu braku dowodów. Proces dotyczący Polmozbytu wciąż się toczy, więc biznesmeni nie mogą dochodzić odszkodowania m.in. za niesłuszny areszt.

Także Centrum Handlowe Nexa z Lubelszczyzny musiało ogłosić upadłość i zwolnić 170 osób na skutek wstrzymania zwrotu VAT. Urząd skarbowy zamroził 30 mln zł zapłaconego podatku z powodu przewlekłych kontroli mających wykryć rzekome uchybienia. Dotychczas żadne skargi przedstawicieli CH Nexa nie przyniosły skutku, a interweniowali oni nie tylko w US, ale i w Ministerstwie Finansów.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej