Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Lewy dymek z papierosa

Janina Blikowska, Marek Kozubal

W Polsce działa obecnie co najmniej 12 nielegalnych wytwórni papierosów Janina Blikowska, Marek Kozubal

Styczniowa podwyżka akcyzy na papierosy sprawiła, że na naszym rynku pojawia się coraz więcej papierosów z przemytu, ale też z podziemnych zakładów. Ten biznes po prostu opłaca się jego organizatorom. – Jedna linia produkcyjna warta ok. 1,5 mln zł zwraca się w ciągu dwóch tygodni – mówi jeden z oficerów Komendy Głównej Policji.

Milion sztuk dziennie

W lutym policjanci wraz z celnikami zlikwidowali magazyn kontrabandy w Ozorkowie. Znaleziono tam ponad 1,3 mln papierosów bez akcyzy o czarnorynkowej wartości ponad 810 tys. zł oraz 2 mln niepociętych jeszcze filtrów papierosowych. Wartość uszczuplenia dochodów skarbu państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy policja oszacowała na milion złotych. Zatrzymano 33-letnią kobietę, która wynajmowała dom.

– Podnajęłam pomieszczenia gospodarcze na podwórzu i nie interesowałam się, co tam się dzieje – mówiła policjantom. To właśnie w tych pomieszczeniach składowano kartony z papierosami bez akcyzy. Kobieta odpowie za złamanie przepisów Kodeksu karnego skarbowego – za paserstwo akcyzowe. Grozi jej kara do trzech lat więzienia oraz wysoka grzywna. Zabezpieczone papierosy trafiły do Izby Celnej w Łodzi. Po zakończeniu postępowania zostaną zniszczone.

Coraz częściej produkcją lewych papierosów zajmują się zorganizowane grupy przestępcze. Śledztwo w takiej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zgierzu. W listopadzie 2013 r. policjanci CBŚ oraz celnicy zatrzymali dwunastu mężczyzn w wieku od 20 do 55 lat, mieszkańców województw łódzkiego i śląskiego, którzy prowadzili nielegalną fabryczkę. Z wyliczeń śledczych wynika, że przez kilka miesięcy działalności wprowadzili na rynek ponad 27 ton tytoniu, 4 mln sztuk papierosów i prawie 97 tys. litrów oczyszczonego spirytusu. – Na skutek ich działalności skarb państwa stracił co najmniej 25 mln zł – mówi Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej prokuratury.

Śledczy zdradzają, że gang swoje magazyny miał w ustronnych miejscach na terenie Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Zgierza oraz pod Dębicą i Piotrkowem Trybunalskim. Policjanci i celnicy zabezpieczyli też maszyny i urządzenia wykorzystywane do nielegalnej produkcji. – Podejrzewamy, że pieniądze, które gang zarobił na papierosach, wykorzystywano m.in. do finansowania tzw. ustawek pseudokibiców – mówi prokurator Kopania. Dodaje, że zarzuty w tej sprawie postawiono już 23 osobom. Odpowiedzą one za złamanie przepisów Kodeksu karnego skarbowego.

Szarą strefę w obrocie papierosami w Polsce badają legalni potentaci branży. Jak wynika z danych jednego z większych producentów, w Polsce działa co najmniej 12 nielegalnych fabryk. – Firma cyklicznie bada dostępne na rynku papierosy sprzedawane pod jej marką. Sprawdza nie tylko tytoń, ale też bibułkę, filtry, paczki, a nawet folie, jakimi okleja się pudełka z papierosami. Na tej podstawie potentat doliczył się aż tylu nielegalnych wytwórni – mówi jeden z policjantów. Jak dodaje, lewy biznes papierosowy jest bardzo opłacalny. Pieniądze wydane na linie produkcyjne, które można legalnie sprowadzić z zagranicy, zwracają się po dwóch tygodniach.

Gigantyczne obroty i zyski miała fabryka pod Legnicą, zlikwidowana w ubiegłym roku. Prowadziła ją zorganizowana grupa przestępcza, która działała głównie na terenie Dolnego Śląska. Dziennie produkowano tam milion sztuk papierosów. Towar był rozprowadzany  nie tylko w Polsce, ale również na zachodzie Europy. Policjanci przejęli 3,5 mln sztuk papierosów, 22 tony krajanki tytoniowej oraz wyładowane towarem magazyny. Przejęli też kompletną linię technologiczną, w której skład wchodziły specjalistyczne maszyny o wartości około 700 tys. zł, różnego rodzaju komponenty wykorzystywane przy produkcji oraz kilkadziesiąt tysięcy etykiet ze znakami Marlboro. Jak oszacowała policja, wartość zabezpieczonego towaru wraz z uszczupleniami podatku akcyzowego to 33 mln zł.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe