Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Powiedzieli

Śpiewasz głosem wykluczonych, słabych – tacy byli Żydzi i Cyganie w Polsce.

No nie! Nie jestem specem od mniejszości narodowych, choć bardzo szanuję wszystkie kultury i tradycje. Tak się złożyło, że przy projekcie „Transoriental Orchestra” wzięłam się za repertuar Żydów z całego świata, ale to tylko środek. Naród polski na przestrzeni wieków również może być uznany za naród uciśniony. Można więc też przyjąć, że kiedy śpiewam „Prawy do lewego”, jestem podejrzana o takie pobudki. (śmiech) A kiedy śpiewam „Córeczkę”, „Supermenkę” czy „Testosteron”, jestem głosem uciemiężonych kobiet?


Jak twoja płyta jest przyjmowana na polskiej prowincji?

Wspaniale. Większość koncertów jest wyprzedanych już na miesiąc przed terminem. Po koncertach sprzedajemy średnio 100 płyt, nawet w biedniejszych rejonach. Wrażliwców i dobrych ludzi jest więcej, niż podejrzewałam. Nasz zespół składa się z muzyków z Ukrainy, Bułgarii, a nawet Iranu. Łączy nas nie tylko pasja, ale także światopogląd, w którym nie ma miejsca na ksenofobię, rasizm czy krzywdzące stereotypy. Kiedy pochodzimy z innych kultur, a nawet religii, rozumiemy patriotyzm jako bycie dumnym z własnych wpływów czy osiągnięć, jednocześnie robiąc miejsce dla innych, wymieniając się doświadczeniami, ucząc się od siebie nawzajem. Patriotyzm to bycie za swoim, a nie przeciw innym.

Widziałam w internecie agresywne wpisy na temat tej płyty. Ciebie to w ogóle porusza?

Internetu używam, by się komunikować ze światem, a nie grzebać w szambie. Nie interesuje mnie, co tam wypisują. Wystarczy, że moi sławni znajomi co chwila popadają w silne rozterki po lekturze uwag na ich temat. Stąd wiem, że zjawisko anonimowego kopania istnieje. Nienawiść bez powodu jest faktem.

Sądzisz, że Polska jest krajem antysemickim?

Takie zdanie ma większość świata. Myślę, że dla Polski to bardzo krzywdzące. Często ludzie boją się tego, czego nie znają. A bojąc się, atakują. Nacjonalizm jest groźny. I śmieszny zarazem. Czymże jest agresywny nacjonalizm, jeśli nie ksenofobiczną histerią wynikającą z kompleksu niższości?

Kayah dla „Gali”

 

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE