Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Uzyskanie unijnych dotacji moze korzystnie wplynac na rozwoj firmy. Warto wiec o nie powalczyc

Odmowa dotacji? Nie składaj broni!

Edyta Żyła, Leszek Buller

drzucenie wniosku o dotację unijną nie jest nigdy ostateczne. Warto się odwoływać, bo często po kilku tygodniach dostaniemy potrzebne na rozpoczęcie projektu pieniądze

Odpowiedz na wszystkie zarzuty

Co ważne, w proteście należy odnieść się do wszystkich ocen, które miały wpływ na jego negatywny odbiór. Nie wystarczy polemika z niektórymi twierdzeniami, które wydały nam się najbardziej krzywdzące, ale należy ustosunkować się do wszystkich stawianych nam zarzutów. Obowiązek ten wskazywany jest zresztą w pouczeniu znajdującym się w piśmie informującym o odmowie udzielenia dofinansowania. Warto dokładnie czytać pouczenia, żeby uniknąć sytuacji, że umknęło nam coś ważnego, co warunkuje przyjęcie protestu do procedowania.

Niestety, słabą stroną pójścia drogą odwołań jest fakt, że protesty bywają rozpatrywane dosyć długo, średnio przez dwa miesiące (przepisy zezwalają na wydłużenie tego terminu nawet do 90 dni!). Jeśli doliczymy do tego kolejne miesiące na ponowną ocenę wniosku (jeśli protest zostanie przyjęty), to okres od złożenia wniosku do uzyskania dofinansowania wydłuża się nam nawet do roku! Młyny większości urzędów, zajmujących się przyznawaniem dotacji, mielą, niestety, powoli, co dla przedsiębiorców często miewa nie najlepsze skutki.

Znamy przykłady firm, które rezygnowały z dotacji, mimo sukcesów w toczonej batalii. Przyczyny tkwiły w nadmiernie przedłużających się terminach zakończenia procedur. Zanim przedsiębiorcy doczekali się wiążących decyzji, projekt przestawał mieć sens i biznesowe uzasadnienie. Bywało również i tak, że firmy zmieniały strategię funkcjonowania i nie były już zainteresowane wnioskowanym wiele miesięcy wcześniej dofinansowaniem. Instytucje pośredniczące, które ślimaczyły się z udzieleniem dotacji, pozostawały więc z kwitkiem i musiały rozpoczynać negocjacje z kolejnymi podmiotami z listy rankingowej wniosków, które otrzymały mniej punktów i znajdowały się na liście rezerwowej.

Zachowaj cierpliwość

Chcąc bliżej poznać takie sytuacje, można wejść np. na stronę internetową Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, gdzie na forum w temacie „odrzucony protest” możemy przeczytać, w jaki sposób wnioskodawcy walczyli o wnioskowane dotacje. Czytając wypowiedzi forumowiczów przekonamy się, że po wielu miesiącach dopięli swego i udowodnili swoje racje. Przy okazji dowiemy się, co kwestionowali i na co mamy zwracać sami uwagę. W jednym z wpisów dowiadujemy się, że uzyskanie pozytywnej decyzji w sprawie dotacji zajęło wnioskującemu... 14 miesięcy. Jak podkreśla autor wpisu, gdyby nie błędy i opóźnienia, „projekt byłby już w ostatnim etapie realizacji, 8 osób miałoby dobrze płatne zatrudnienie, nowa e-usługa działałaby już na całego, a nawet byłyby już przychody, pierwszy zysk pojawiłby się za ok. miesiąc – tak było w planach”. Inny forumowicz skarżył się, że dziewięć miesięcy czekał na informację, czy w ogóle jego wniosek został poprawnie napisany. „Mogę aplikować w kolejnej turze, ale skąd mam wiedzieć, które elementy mojego wniosku zostaną tym razem zaakceptowane, a które nie. Jeśli uzyskam odpowiedź przed rozpoczęciem kolejnej edycji, mogę wprowadzić zmiany we wniosku i zwiększyć swoje szanse na przyznanie dotacji. To ma sens. Nie ma sensu natomiast pisanie wniosku po raz kolejny, jeśli nie wiadomo, gdzie popełniło się błąd. W takim przypadku, mogę np. zmienić elementy, które we wniosku były poprawne. Czy tylko ja widzę tutaj nielogiczność?” – pytał.

Aby uniknąć takich sytuacji, pozostają dwa rozwiązania: albo planując ubieganie się o dotację od razu założymy, że do rozstrzygnięcia konkursu minie kilka miesięcy i w oparciu o takie terminy zbudujemy strategię firmy, albo zamiast składania odwołań, w razie porażki, rezygnujemy z walki i startujemy w innym konkursie.

Generalnie każdorazowo warto realnie ocenić prawdopodobne terminy uzyskania dofinansowania, korzystając z doświadczeń innych przedsiębiorców, którym przyszło długo czekać na pozytywną odpowiedź.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez