Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Tomasz Wojtkiewicz, prezes NextBike, firmy obslugujacej warszawski system roweru publicznego, przewiduje, ze w stolicy popyt na miejskie rowery moze sie podwoic

Szybcy i wyluzowani

Publiczna komunikacja rowerowa w miastach jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w Polsce

Już kilkanaście tysięcy Polaków codziennie korzysta z rowerów miejskich w drodze do pracy. Tylko w Warszawie do dyspozycji chętnych jest ponad 3 tys. rowerów i 173 stacje, gdzie można je parkować. Dzienna liczba wypożyczeń sięga już 13 tys. i na tym nie koniec. – Przyjmuje się, że jeden rower powinien przypadać na 500 mieszkańców. Dlatego w Warszawie docelowo popyt może być nawet na 6 tys. rowerów – informuje Tomasz Wojtkiewicz, prezes NextBike Polska, firmy obsługującej warszawski system roweru publicznego. Działający już w dziewięciu miastach Polski (m.in. Krakowie, Poznaniu, Białymstoku) nowy środek publicznego transportu finansowany jest z budżetów miast i z wpływów z reklam, których nośnikami są rowery. Wartość tego rynku (wynajem plus przychody z reklam) dynamicznie rośnie: szacuje się, że z poziomu około 26,5 mln zł w 2014 r. powinna wzrosnąć do blisko 35 mln zł w 2015 r. Duże pieniądze przyciągają do tej branży coraz więcej przedsiębiorców, którzy próbują swoich sił w nowym biznesie.
Na całym świecie funkcjonuje już ponad 500 bezobsługowych wypożyczalni rowerów. Najwięcej w Chinach i we Francji
Transport XXI wieku

Na początku stulecia funkcjonowało tylko pięć systemów rowerów publicznych – w Danii, Francji, Niemczech, Włoszech i Portugalii. We wszystkich tych państwach łącznie udostępniano około 4 tys. rowerów. Niespełna piętnaście lat później funkcjonuje już ponad 500 systemów bezobsługowych wypożyczalni w 51 krajach oferujących już ponad pół miliona rowerów. Zgodnie z niezapomnianym przebojem Brytyjki Katie Melua („w Pekinie jest dziewięć milionów rowerów”) liderem są chińskie miasta (dwie trzecie rowerowej „floty” jest dostępne właśnie tam). Najwięcej programów wdrożono jednak w Hiszpanii i we Włoszech. Skalę zintegrowania roweru miejskiego z publicznym transportem pokazują liczby. I tak w chińskich miastach Wuhan i Hangzhou dostępnych jest odpowiednio 90 tys. i 70 tys. rowerów. Trzecim na świecie systemem jest paryski, w którym do dyspozycji jest 24 tys. rowerów (blisko 200 mln wypożyczeń w ostatnich 7 latach!).

Rower jako środek publicznego transportu nie tylko poprawia stan zdrowia społeczeństwa, walcząc z jego największą plagą, jaką są choroby cywilizacyjne (nadwaga, schorzenia układu krążenia związane z brakiem ruchu itp.), ale także zmniejsza straty gospodarki związane z korkami i bezproduktywnym czasem spędzonym w drodze do pracy. Według badań Botma & Pependrecht (Trafic Operation of Bicycle Trafic) transport rowerowy w miastach jest siedem razy bardziej efektywny niż samochodowy.

Według danych z europejskich systemów rowerów publicznych przejmują one od 2 proc. do 10 proc. użytkowników dotychczasowych środków transportu. Ciekawsze wyniki przyniosły badania w 2008 r., przeprowadzone po wprowadzeniu rowerów w Paryżu. Okazało się, że jedna piąta użytkowników mogła dzięki nim odbywać podróże miejskie, które do tej pory były dla nich niedostępne. Taki sam odsetek zadeklarował też znaczne ograniczenie korzystania z własnego auta.

Rowery dla każdego

Bezsporne atuty sieci miejskich rowerów publicznych sprawiają, że coraz więcej polskich miast decyduje się na rozbudowę komunikacji miejskiej o ten środek transportu. Popularność miejskich rowerów wśród mieszkańców i chęć ukończenia prac nad wdrożeniem systemów rowerowych przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi doprowadziła do głośnych wpadek. Specyfikacje przetargów pisane były szybko, a urzędnicy nie do końca wiedzą ile kosztują na rynku rozwiązania, które chcą wprowadzić.

W Polsce liderem jest NextBike (obsługuje systemy w Warszawie, Opolu, Wrocławiu, Poznaniu i Sopocie), działający na licencji niemieckiego potentata w branży. W czerwcu uruchamia on system rowerowy w Białymstoku zintegrowany z kartą transportu miejskiego (należność za wypożyczenie roweru będzie można regulować tak jak w przypadku innych środków miejskiej komunikacji).

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?