Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Nowy szef warszawskiego parkietu

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych powołało nowego prezesa. To były wiceminister skarbu państwa Paweł Tamborski. Do 15 lipca wybór musi jeszcze zatwierdzić Komisja Nadzoru Finansowego.

Z poprzedniego stanowiska Tamborski ustąpił już 5 czerwca, na kilka tygodni przed walnym zgromadzeniem. Jego dymisję przyjął wówczas także premier Donald Tusk. O wyborze nowego szefa warszawskiego parkietu zadecydował zaś głównie skarb państwa dysponujący 34,99 proc. akcji giełdy, które dzięki uprzywilejowaniu przekładają się na większość, bo 51,70 proc. głosów.

Paweł Tamborski zastąpi dotychczasowego prezesa GPW Adama Maciejewskiego, którego kadencja dobiegała końca. Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński podkreślił, że cieszy go zmiana w kierownictwie polskiej giełdy. Tamborskiego określa jako osobę o dużym autorytecie wśród uczestników rynku. Karpiński zaznacza jednak, że nowy szef GPW będzie musiał zmierzyć się z wieloma niełatwymi zadaniami. Minister skarbu państwa oczekuje od niego umocnienia pozycji polskiej giełdy w regionie oraz konkretnych działań dotyczących ewentualnego jej połączenia z giełdą wiedeńską. Spodziewa się także, że Tamborski doprowadzi proces ewentualnego łączenia z Wiedniem do momentu, w którym MSP  – jako właściciel – będzie mogło podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie. I zapewnia, że priorytetem przy jej podejmowaniu będzie interes polskiej gospodarki, a przez to państwa polskiego. Planowane łączenie giełd to bardzo trudny projekt, nie tylko pod względem technicznym, proceduralnym i negocjacyjnym, ale także kulturowym.

Pierwszy prezes GPW Wiesław Rozłucki także uważa, że Paweł Tamborski poradzi sobie z szefowaniem polskiej giełdzie. Jak podkreśla, prawie cała kariera Pawła Tamborskiego była związana z rynkiem kapitałowym, w biurach maklerskich i bankach. Rozłucki liczy, że kandydatura Pawła Tamborskiego zyska szybką akceptację Komisji Nadzoru finansowego.

Zanim Paweł Tamborski trafił do GPW, od stycznia 2012 r. był wiceministrem skarbu państwa. Realizował tam transakcje prywatyzacyjne prowadzone poprzez Giełdę Papierów Wartościowych. Był odpowiedzialny m.in. za pierwsze oferty publiczne: ZE PAK (największy debiut giełdowy w 2012 r.), PHN i Energi (największy debiut giełdowy w 2013 r.). Zajmował się także ofertami wtórnymi spółek, m.in.: PGE, PKO BP i Ciechu. Był także współtwórcą udanej fuzji Zakładów Azotowych w Puławach z Zakładami Azotowymi w Tarnowie-Mościcach oraz współtwórcą programu „Inwestycje polskie”. Do kompetencji Pawła Tamborskiego należał również nadzór nad instytucjami rynku finansowego i kapitałowego. Odpowiadał też za działania promocyjne MSP, relacje z globalnym środowiskiem inwestorskim i za program „Akcjonariat obywatelski”. Zanim jednak zasiadł w fotelu wiceministra, Tamborski kierował m.in. działem inwestycyjnym londyńskiego oddziału UniCredit i odpowiadał za region Europy Środkowo-Wschodniej. Później w banku Wood & Company pełnił funkcję szefa bankowości inwestycyjnej.

Adam Maciejewski, poprzedni prezes GPW powołany na to stanowisko w styczniu 2013 r.,
zajmował się głównie wdrożeniem nowego systemu transakcyjnego UTP, co zakończyło się sukcesem.

Akcje GPW w dniu walnego zgromadzenia zyskały około 0,3 proc.           eh

 

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?