Unijne pożyczki dla przedsiębiorczych
Starasz się o pozyskanie dofinansowania na rozwój firmy albo rozpoczęcie działalności gospodarczej? W twoim województwie nie ma już szans na dotacje? Skorzystaj z preferencyjnych pożyczek z unijną dopłatą
Z całą pewnością pożyczka nie jest równie atrakcyjną formą wsparcia jak dotacje, ale na pewno bardziej korzystną niż standardowy kredyt bankowy. Głównie z powodu minimalnych opłat związanych z przeprowadzeniem formalności oraz niższego oprocentowania, które w przypadku niektórych ofert wynosi tylko 2 proc. Ze względu na generalną tendencję w nowym rozdaniu dotacji unijnych na lata 2014–2020, zgodnie z którą przedsiębiorstwa będą mogły liczyć raczej na zwrotne instrumenty finansowego wsparcia niż na dotacje, nie warto zbyt długo czekać z podjęciem decyzji.
Pożyczki dostępne są w zasadzie cały czas, w ich udzielaniu pośredniczą różne podmioty, w zależności od województwa. Różne są także kwoty maksymalnej pożyczki, jaka może być udzielona danemu przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w konkretnej miejscowości. Jeśli zatem firma zamierza pozyskać finansowanie na nową inwestycję, powinna zainteresować się ofertą Jeremie. Jest to pozadotacyjna forma wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, które mogłyby mieć problemy z pozyskaniem standardowych kredytów, na przykład z powodu zbyt krótkiej historii firmy albo braku wystarczających zabezpieczeń.
Na nowe inwestycje i miejsca pracy
Jakie działania można sfinansować z pożyczki Jeremie? W zasadzie każde, jakie będą wiązać się z projektowaną inwestycją. Mogą być to więc nowe rozwiązania techniczne, które zasadniczo unowocześnią prowadzoną produkcję, zakup maszyn, urządzeń, a także wdrożenie rozwiązań, które dostosują przedsiębiorstwo do standardów norm krajowych i unijnych oraz przyczynią się do stworzenia nowych, trwałych miejsc pracy. W przypadku pożyczek z unijną dopłatą musimy jednak pamiętać, że nie mogą one zostać przeznaczone na pokrywanie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej czy spłatę kredytów lub podatków. Pozyskane środki muszą zostać wydane na rozwój konkretnej inwestycji, którą opiszemy we wniosku o pożyczkę oraz w biznesplanie.