Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Jak zwiększyć liczbę Polaków?

Aleksander Piński

Na każdą Polkę w wieku rozrodczym przypada nieco ponad jedno dziecko, podczas gdy we Francji wskaźnik dzietności wynosi 2,08

Hiszpański rząd błędami w polityce prorodzinnej doprowadził do śmierci kilkudziesięciorga dzieci, a podobną pomyłkę popełnili ostatnio także polscy politycy. Państwowe wspieranie rodzenia dzieci warto oprzeć na badaniach naukowych, bo ich wyniki są często sprzeczne z intuicją. Na przykład z najnowszych prac wynika, że najzdrowsze dzieci rodzą się wtedy, gdy panuje wysokie bezrobocie.

Becikowe wysokiego ryzyka

Jak piszą Cristina Borra z Universidad de Sevilla, Libertad González z Universitat Pompeu Fabra oraz Almudena Sevilla-Sanz z University of London w pracy „The Impact of Eliminating a Child Benefit on Birth Timing and Infant Health” (Wpływ wyeliminowania dodatków na dzieci na czas urodzin i zdrowie noworodków), w maju 2010 r. hiszpański rząd oświadczył, że becikowe (wprowadzone 1 lipca 2007 r.) w wysokości 2500 euro (ok. 10 tys. zł) nie będzie wypłacane rodzicom dzieci urodzonych od 1 stycznia 2011 r.

Autorzy pracy wyliczyli, że w efekcie ponad 2 tys. rodzin (przy średniej urodzeń 9 tys. tygodniowo w całym kraju) przesunęło narodziny swojego dziecka z początku 2011 r. na koniec 2010 r. po to, by dostać becikowe. Przynajmniej jedna czwarta z nich przyspieszyła poród o więcej niż dwa tygodnie, a niektóre nawet o trzy tygodnie. Noworodki ważyły przeciętnie o 315 gramów mniej (10 proc. wagi). A jak wynika z badań, niższa waga noworodka wiąże się w dorosłości z niższym wzrostem, niższym współczynnikiem IQ, słabszymi osiągnięciami w szkole i mniejszymi zarobkami.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?