Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski (stoi w samochodzie po prawej) celebruje rocznice Cudu nad Wisla. Tylko co tam robia nazisci?

Radzę omiń, czyli portret gminy cudu

Paweł Sieger

Stare żydowskie powiedzenie mówi, że biznes jest wtedy, gdy korzysta dwóch, bo gdy korzysta jeden, to wtedy jest geszeft. W Radzyminie wiadomo, kto nie korzysta: mieszkańcy

Gdyby zainteresowania i problemy mieszkańców Polski opisać przez najważniejsze newsy, to okazałoby się, że ludzie żyją tym, co robią premier i były premier, kto z kim wojuje i komu słupki poparcia rosną lub maleją. Oprócz tego byłaby Warszawa, czasem Gdańsk czy Kraków, a reszta kraju tylko przy okazji potopu, gradobicia oraz gwałtu i morderstwa.

Prawda jest jednak taka, że poza gwałtami i morderstwami ludzi interesuje tylko to, kto z kim i dlaczego albo za ile, co się dzieje w świecie jednego czy drugiego serialu lub w trakcie tańca z sedesami. I czy wreszcie będzie we wsi chodnik i załatają dziury.

Prawdziwa Polska to świat odległy od Alei Ujazdowskich, Wiejskiej i Krakowskiego Przedmieścia. To świat (zawsze głównych) ulic Jana Pawła II i Piłsudskiego oraz wylotówek w kierunku czegoś większego: Wołomińskiej, Krakowskiej czy Gdańskiej.

25 km na północny wschód od Pałacu Kultury i Nauki, niegdyś im. Stalina, znajduje się gmina cudu. Gdyby nagle jakimś cudem zniknęły wszelkie o niej informacje, a pozostały tylko wypowiedzi obecnego burmistrza, wtedy Radzymin zostałby zredukowany do bitwy 1920 r. i wizyty Jana Pawła II w 1999 r. Nic więcej. Na szczęście przy okazji zapomniano by o ludowej etymologii nazwy miasta – „radzę omiń”. Gmina Radzymin liczy jakieś 25 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię prawie 130 km kw., czyli dość przeciętne miejsce na samorządowej mapie Polski.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?