Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Koniec świata emerytur

Aleksander Piński

Nowelizacja ustawy o OFE uniemożliwia przechodzącym na emeryturę Polakom jednorazową wypłatę całej zgromadzonej kwoty. A jak to wygląda w innych krajach?

Jeżeli ktoś chce kupić lamborghini za swoje oszczędności emerytalne, to ma do tego prawo” – oświadczył ostatnio Steve Webb, brytyjski minister ds. emerytur. Trzynaście milionów Brytyjczyków, którzy oszczędzali na emeryturę w tzw. pracowniczych programach emerytalnych (coś w rodzaju polskich OFE), dostali właśnie prawo, by w momencie przejścia na emeryturę wypłacić jednorazowo całość zgromadzonych pieniędzy. Takie prawo mają także Amerykanie i Australijczycy. Tymczasem w tym roku weszła w życie nowelizacja ustawy o OFE, która nie daje Polakom takiej możliwości.

Jednorazowa wypłata świadczeń

Z tej nowelizacji wynika, że w momencie przechodzenia na emeryturę OFE przekażą pieniądze do ZUS, który będzie z nich wypłacał dożywotnie emerytury. Rzekomo dla bezpieczeństwa emerytów. W czasie dyskusji w brytyjskim parlamencie także podnoszono argument, że to zbyt ryzykowne pozwolić obywatelom swobodnie dysponować oszczędnościami na emeryturę, ponieważ większość z nich nie doszacowuje oczekiwanej długości swojego życia i mogliby zbyt szybko wydać pieniądze. Minister Webb odpierał jednak ataki, twierdząc, że w USA czy Australii obywatele także mają taką możliwość i nie odnotowano podobnych problemów. Wtórował mu minister skarbu George Osborne, który oświadczył: „Należy ufać w zdolności do zarządzania własnym majątkiem ludzi, którzy ciężko pracowali i oszczędzali całe życie”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe