Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

W Polsce squash rozwija sie dynamicznie: w sezonie 2011/2012 odbylo sie u nas az 377 turniejow

Hobby na niepogodę

Grzegorz Benda

Squash to idealny sport dla tych, którzy nie lubią, kiedy na dworze robi się zimno, a czas wolny chcieliby spędzić aktywnie

Squash (wym: skłosz), to taki tenis, kiedy to obaj przeciwnicy stoją „po tej samej stronie kortu”, a tam, gdzie zazwyczaj znajduje się siatka, jest „nietłukące się lustro” (ścianka), od którego na zmianę odbijają piłkę, utrudniając sobie nawzajem takie odbicie. Proste? Proste, co do zasad gry, ale bardzo wyczerpujące zajęcie. Wielu graczy, zwłaszcza tych początkujących, wchodzi na kort bez jakiegokolwiek przygotowania do wysiłku, co niestety okazuje się potem bolesne. Żeby nie zrobić sobie krzywdy podczas gry, należy najpierw dobrze się do niej przygotować, bo w pierwszych kilku minutach tętno wzrasta do poziomu 80–85% maksymalnego obciążenia serca, czyli do około 160–180 uderzeń na minutę i utrzymuje się na tym poziomie przez cały mecz. Skurczowe ciśnienie krwi wzrasta w tym czasie o 30 proc., a temperatura ciała w ciągu pierwszych 40 minut rośnie o 2°C. Zapotrzebowanie na tlen może dochodzić do 3,5 litra na minutę, a w ciągu godziny gry organizm potrafi wydalić w postaci potu nawet 2 litry wody, która dodatkowo wydalana jest też w postaci pary wodnej w procesie oddychania. W czasie gry spalamy do 20 kcal na minutę. Takie obciążenie serca i całego układu krwionośnego, płuc, mięśni i przeciążenie stawów wymaga zatem systematycznych ćwiczeń i w żadnym wypadku nie wolno zapomnieć o solidnej rozgrzewce przed każdym meczem.

Krążyła opinia, że squash to sport wyłącznie dla bogatych biznesmenów. Dla bogatych, bo nie tania to dyscyplina sportu (szczególnie, jeśli komuś ambitnie i ku wygodzie zamarzy się posiadanie własnego prywatnego kortu), a dla biznesmenów, bo rozmowy w szatni tuż po intensywnej i oczyszczającej (nie tylko organizm ze zbędnych kalorii) rozgrywce zdecydowanie sprzyjają załatwianiu dobrych interesów. Ale niepełna to prawda, bo wiele się zmieniło i koszt godziny gry na wynajętym korcie jest dziś niewielki, a gra dostępna jest dla wszystkich, co powoduje w ostatnich latach wielki wzrost jej popularności także i u nas. Według Federacji Squasha dyscyplinę tę najczęściej uprawiają osoby między 20. a 35. rokiem życia, aktywni zarówno fizycznie, jak i zawodowo, dbający nie tylko o swoje zdrowie, ale i dobre samopoczucie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?