Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

źródło: Markus Hanke/VISUM

Fiskus ujawni dłużników

kg

Ministerstwo Finansów planuje założenie elektronicznego rejestru dłużników. Trafią do niego te osoby i firmy, które zalegają z zapłatą przynajmniej 500 zł z tytułu podatków lub innych danin publicznych – tak przewiduje przygotowany właśnie projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Przewidywane zmiany są bardzo dotkliwe, przede wszystkim dla przedsiębiorców, ale także wszystkich osób, które chciałby np. ubiegać się o kredyt. Spis, zwany Rejestrem Dłużników Należności Publicznoprawnych, ma być bezpłatnie dostępny online za pomocą strony BIP ministerstwa. Będą tam widoczne wszystkie dane zalegających z zapłatą fiskusowi: imię, nazwisko, adres, nazwa firmy oraz oczywiście kwota zadłużenia. – Korzystanie z rejestru będzie możliwe także dla osób fizycznych, jednak z tą różnicą, że będą one musiały znać dane sprawdzanej osoby. Natomiast pełny wykaz rejestru będzie dostępny dla wierzycieli i organów egzekucyjnych – objaśnia założenia projektu rzeczniczka prasowa ministerstwa Wiesława Dróżdż. Najgorszą wiadomością jest to, że odwołanie się do sądu np. od decyzji skarbówki czy organów celnych nie powstrzyma urzędników przed wpisaniem dłużnika do rejestru.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?