Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

źródło: Łukasz Głowala
Janusz Ratomski: „W takich sprawach jak moja działa u nas sprawdzona metoda: państwo gra na zwłokę. Tak działają urzędnicy, sędziowie, prokuratorzy. Chodzi o to, żeby delikwentowi się odechciało”

Gra na unicestwienie

Rafał Kotomski

Zniszczony przez urzędników przedsiębiorca zapowiada walkę przed trybunałami w Strasburgu i Luksemburgu

Opowiadając swoją historię, Janusz Ratomski nie kryje irytacji. Wciąż zastanawia się, jak to możliwe, że niejasne urzędnicze decyzje mogą doprowadzić na skraj upadku świetnie prosperujące przedsiębiorstwo z perspektywami rozwoju. Sprawa ma też wątek osobisty. Bardzo bolesny, bo pan Janusz nazwał swoją firmę Irene, na cześć żony. Dzisiaj Irena Ratomska ciężko choruje, a jej mąż nie ma wątpliwości, że właśnie ich wspólna „droga przez mękę” z urzędnikami i procedurami w tle przyczyniła się do takiej sytuacji.

Urzędy trzy

Zwykłemu śmiertelnikowi niełatwo pojąć, jaka jest różnica między kompetencjami i działalnością instytucji, które w naszym kraju zajmują się bezpieczeństwem produkowanych i eksploatowanych urządzeń technicznych. Mowa o Urzędzie Dozoru Technicznego i Transportowym Dozorze Technicznym. Obie instytucje mają swoje centrale w stolicy i kilkanaście oddziałów w całej Polsce. Z ogólnych informacji wynika, że obie również zajmują się bezpieczeństwem urządzeń technicznych używanych w transporcie lądowym i morskim. UDT deklaruje przy tym, że jego główne zadanie polega na ocenie, czy produkowane i eksploatowane urządzenia techniczne są zgodne – najkrócej ujmując – z przepisami i specyfikacją projektową. Techniczną „trójcę” uzupełnia w naszym kraju jeszcze Wojskowy Dozór Techniczny. Co ciekawe, wszystkie trzy instytucje: UDT, TDT i WDT są od siebie niezależne i podlegają trzem różnym resortom: gospodarki, transportu i obrony narodowej.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Wojciech Romański

W smoczym kręgu