Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

źródło: REUTERS/Yuri Gripas
George Soros postawił już ponad 2 mld dolarów na silne spadki na amerykańskiej giełdzie

Alarm przed kryzysem

Paweł Łepkowski

Czy światowej gospodarce grozi nowy krach o skutkach bardziej niszczycielskich niż wszystkie znane dotychczas z historii?

W opinii światowej sławy amerykańskiego ekonomisty Roberta J. Shillera, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, pierwszymi objawami nadciągającego kryzysu jest gwałtowny wzrost wskaźnika CAPE, który obecnie sięga 25 proc. Wskaźnik ten, opracowany właśnie przez Shillera, obrazuje gwałtowny wzrost cen walorów na giełdach światowych. Jest więc swego rodzaju detektorem alarmowym rynku. Wysokie wartości CAPE oznaczają, że zbliża się moment, kiedy inwestorzy będą się pozbywać wszystkich akcji naraz. Oczywistą konsekwencją takiego zjawiska będzie krach na giełdzie, podobny do tych z lat 1929, 1999 oraz 2007. 

W obszernym artykule dla „New York Timesa” Robert Shiller podkreślił, że obecne podwyższone wartości wycen akcji są wynikiem optymistycznego nastroju inwestorów. Ten nastrój lub – jak kto woli – intuicja maklerska ma duże znaczenie w nadmuchiwaniu bańki spekulacyjnej. Drobni i średni inwestorzy giełdowi przyglądają się ruchom wielkich rekinów z Wall Street, którzy swoją taktyką wyznaczają trendy zachowań. 

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe