Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

źródło: Puls Biznesu/Forum
Grzegorz Kawecki

Fabryki tanich mieszkań

Aleksander Piński

Dlaczego nawet w najbogatszych krajach ceny domów i mieszkań są tak wysokie?


Mieszkania i domy powinny być produkowane głównie w fabrykach, tak jak samochody – wynika z opublikowanego w październiku 2014 r. przez McKinsey Global Institute raportu „Blueprint for addressing the global affordable housing challenge”. To jeden z elementów planu, który pozwoli obniżyć ceny nowych mieszkań prawie o połowę!

Autorzy analizy (jej tytuł można przetłumaczyć jako „Plan na poradzenie sobie z globalnym wyzwaniem budowy tanich mieszkań”) zauważają, że w USA w ciągu jedego pokolenia liczba godzin pracy potrzebna do kupna samochodu czy szafy pełnej ubrań spadła o połowę. Ale jeżeli chodzi o dostępność mieszkań, sytuacja się pogarsza. W USA, Niemczech i na Wegrzech od 1989 do 2009 r. produktywność w sektorze budowlanym spadła o odpowiednio 22, 10 i 9 proc. (w całej gospodarce wzrosła w tym okresie o odpowiednio 45, 38 i 33 proc.). Dlaczego kapitalizm nie potrafi obniżyć cen mieszkań tak, jak to zrobił z cenami samochodów i ubrań?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO