Miliardy do wzięcia
Zapewnienie powszechnego dostępu do internetu i odpowiedniej jakości e-usług to cele, jakie przewidziano w strategii rozwoju Polski do 2020 r. Dzięki ogromnej liczbie planowanych projektów polscy przedsiębiorcy mają szansę na pozyskanie wysokich dotacji
Założenia są ambitne – za kilka lat w naszym kraju wszyscy mają mieć dostęp do internetu i umieć korzystać z komputerów. Stanie się to konieczne tym bardziej, że wiele usług, świadczonych obecnie przez administrację, będzie dostępnych za pośrednictem sieci. Rozwój e-administracji to jeden z priorytetów programu operacyjnego „Polska Cyfrowa”, na podstawie którego będą rozdzielane unijne fundusze przeznaczone na cyfryzację kraju. Mowa o sporej kwocie – 2,17 mld euro.
Pierwszy nabór w ramach tego programu został już uruchomiony. O pieniądze na planowane projekty, realizowane pod hasłem „Wysoka dostępność i jakość e-usług”, może ubiegać się m.in. administracja rządowa, podmioty jej podległe lub przez nią nadzorowane, sądy i jednostki prokuratury, a także partnerstwa uprawnionych wnioskodawców z przedsiębiorstwami czy organizacjami pozarządowymi. Na dofinansowanie projektów przeznaczono aż 800 mln zł. Wnioski składać można od 27 lutego do 4 maja. Co prawda, głównym beneficjentem zarówno tego naboru, jak i pozostałych w ramach Polski Cyfrowej będzie administracja, ale wykonanie poszczególnych projektów będzie kierowane do przedsiębiorstw specjalizujących się w tej dziedzinie. Będą również dostępne nabory adresowane wprost do firm oraz takie, w których będą one mogły uczestniczyć w roli partnerów.