Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Tajemnica państwowa

Jan Piński


W Polsce opłaca się być terrorystą. Nie tylko ekologicznym. Terroryzm jest w Polsce zwyczajnie dochodowym biznesem, a zajmują się nim nie tylko zwykli ludzie, ale też aparat państwa.

Oto celnicy toczą wojnę z branżą hazardową, bezprawnie rekwirując automaty do gry. Co więcej, urzędnicy mają tego pełną świadomość. W łomżyńskim urzędzie celnym funkcjonariusze ubolewali, że mają tylko nieco ponad 100 proc. normy zatrzymań automatów, podczas gdy w innych miastach celnicy wyrabiają 120–130 proc. normy. „Jest prikaz zabierać dużo, bo wtedy będą naliczać duże odszkodowania i ktoś tam nam w końcu przyklepie, że mieliśmy rację, bo państwo nie da sobie krzywdy zrobić” –przekonywał jeden z celników. Te słowa komentują polską rzeczywistość równie celnie jak słynny tekst Jerzego Urbana, że „rząd się sam wyżywi”.

W krajach naprawdę demokratycznych sądy służą do obrony obywateli przed państwem. W Polsce jest na odwrót. Sędziowie czują dużą odpowiedzialność za budżet, który wypłaca im pensje, więc go chronią. Dlatego na przykład nie oddano w Polsce zagrabionego przez komunistów majątku. Sądy nie nakazały także rządowi wykupienia przedwojennych obligacji, chociaż istnieje ciągłość prawna i spłacono zagranicznych wierzycieli. A ofiary państwa dostają za swoje cierpienia symboliczne odszkodowania. Zamiast bronić obywateli przed państwem, polskie sądy bronią państwa przed obywatelami.

Od czterech lat obowiązuje ustawa o odpowiedzialności majątkowej urzędników za błędne decyzje. W tym czasie żaden urzędnik nie poniósł konsekwencji swoich działań. Ustawa jest pustym sloganem, bo urzędnicy nie zamierzają tworzyć precedensów i wzajemnie się ścigać. Jest im dobrze tak, jak jest.

A stan ten najlepiej ilustruje definicja tajemnicy państwowej. O tym, że rząd kradnie, wiedzą wszyscy. Ale konkretnie gdzie, kto i jak, to już jest właśnie tajemnica państwowa.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez